Drewno jest coraz częściej wykorzystywane jako opał. Decyduje o tym cena i walory grzewcze. Stosowane obecnie nowoczesne rozwiązania budowy kotłów sprawiają, iż sprawność tych urządzeń wynosi ponad 90 proc., a czas między kolejnymi załadunkami jest znacznie wydłużony, co czyni je oszczędnymi, efektywnymi i wygodnymi w użyciu.

Pilarki
Podstawowym narzędziem do przygotowania opału jest oczywiście piła. Rynek oferuje bogaty wybór pilarek o różnej mocy i zastosowaniu. Narzędzia te napędzane są głównie dwusuwowymi silnikami spalinowymi. Margines oferty stanowią pilarki, których źródłem zasilania jest prąd elektryczny. Zalety pilarek elektrycznych to niższa cena, masa, brak spalin i prostota obsługi. Ich wydajność jest jednak znacznie niższa od pilarek spalinowych.
Najnowocześniejsze technologie użyte do budowy silników i podzespołów większości pilarek sprawiają, że urządzenia te są niezawodne, ekonomiczne i – co bardzo ważne – spełniają najwyższe oczekiwania pod względem bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Nowoczesne silniki emitują coraz mniej spalin, dodatkowo coraz częściej wyposaża się je w katalizatory.
Ze względu na specyfikę prac wykonywaną w gospodarstwie rolnym pilarka powinna nadawać się do wszechstronnego użytkowania. Musi mieć odpowiednią moc potrzebną do ścinki oraz być poręczna przy cięciu drewna na mniejsze części, oddzielaniu gałęzi i innych pracach przyzagrodowych. Do tego najodpowiedniejsze będą pilarki określane potocznie przez sprzedawców jako kominkowe lub nieco większe – zwane uniwersalnymi bądź farmerskimi. Mają one moc rzędu 1,8–3,5 KM i prowadnicę o długości 13–15 cali (33–38 cm). Najtańsze pilarki o parametrach, (tzw. hipermarketowe), można kupić już od 350 zł, zakup urządzenia renomowanej firmy będzie się wiązał natomiast z wydatkiem rzędu 900–1600 zł. Przy wyborze urządzenia, oprócz zasobności portfela, należy wziąć również pod uwagę dostęp do serwisu i części zamiennych. Obecnie sprzedawcy niemal wszystkich marek oferują przynajmniej roczną, a bardzo często dwuletnią gwarancję na zakupiony sprzęt.