Stosowany przez Poldanor w ciągnikach, system nawigacji satelitarnej do precyzyjnego prowadzenia maszyn uprawiających glebę, znacząco ogranicza nakłady poniesione na zakup nawozów oraz zapewnia oszczędność czasu.

Technologia eliminuje również zagrożenia dla środowiska naturalnego, jakie niesie za sobą przedawkowanie składników odżywczych dla roślin.

Tegoroczny okresjesienny w Poldanorze to kolejny etap inwestycji i wdrażania innowacji przy stosowaniu urządzeń do pomiarów i monitoringu zasiewów.

Firma zastosowała unowocześnienie systemu GPS polegające na zwiększeniu szerokości roboczej maszyn rolniczych. (do 30 m w przypadku maszyn rozsiewających i opryskiwaczy oraz do 12 m w przypadku agregatów uprawiających glebę po kukurydzy). 

Obecnie pozwala to na pracę z dokładnością do 6 cm, także dzięki automatycznemu sterowaniu ciągnikiem, nawet po puszczeniu kierownicy przez operatora.

Dotychczasowe szerokości ścieżki roboczej wynosiły 24 m.

Poznanie dokładnej zasobności gleb w poszczególne składniki mineralne pozwala na precyzyjne dawkowanie nawozów, w miejscach gdzie występują ich największe niedobory, szczególnie wapna.

GPS służy nie tylko do określania potrzeb nawozowych, jego szersze zastosowanie wykorzystane jest przy siewie nasion i uprawie ziemi.

Urządzenia GPS pozwalają śledzić także wielkość plonów, wilgotność zbieranego ziarna oraz szereg innych parametrów roboczych.

Podczas ostatnich żniw firma Poldanor realizowała także projekt, który pozwolił na szczegółowe ,,podglądanie” parametrów pracy kombajnu, takich jak jednostkowe zużycie paliwa, prędkość jazdy, momenty przestoju, czy obroty młocarni.

Urządzania GPS pozwalają również na bardzo dokładne wykonywanie pomiarów pól z uprawami, co ma ogromne znaczenie w kontekście wniosków o dopłaty obszarowe.

W sytuacji ciągle spadającej opłacalności produkcji rolnej zastosowanie systemów GPS pozwala na redukcję kosztów związanych z uprawą, nawożeniem, ochroną roślin, a także, co jest niezwykle istotne, pozwala znacząco zmniejszyć oddziaływanie na środowisko naturalne.

Firma zajmująca się uprawą roślin oraz chowem trzody chlewnej. 

 

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!