Głównym zadaniem zespołu tnącego pilarki jest przeniesienie napędu z wału silnika na łańcuch oraz skrawanie drewna. Musi on też zagwarantować właściwą trwałość elementów współpracujących, między którymi występuje tarcie, a także zagwarantować wydajną i bezpieczną pracę operatorowi maszyny.

Przeniesienie napędu z wału silnika na łańcuch tnący realizowane jest za pomocą sprzęgła odśrodkowego zblokowanego z zębatym kółkiem napędowym. Prowadzenie łańcucha tnącego pilarki oraz nadanie mu określonej płaszczyzny cięcia (rzazu) gwarantuje odpowiednio wykonana i wyprofilowana prowadnica piły. Współczesne pilarki spalinowe do pozyskiwania drewna wyposażone są w piły łańcuchowe z zębami tnącymi głównie typu żłobkowatego.

CODZIENNA KONTROLA

Pilarkę należy regularnie poddawać przeglądom, co zagwarantuje jej prawidłowe działanie oraz zachowanie odpowiedniej wydajności. W przypadku zespołu tnącego należy sprawdzić m.in. stan łańcucha tnącego - stopień stępienia oraz jego naciąg na prowadnicy. Kontrola prowadnicy polega sprawdzeniu i oczyszczeniu otworów smarowych i rowka prowadnicy.

Prowadnicę należy regularnie odwracać, aby zużywała się równomiernie. Wszelkie zadziory należy spiłować płaskim pilnikiem. Powinno się również sprawdzić smarowanie prowadnicy i łańcucha tnącego. Do kontroli zespołu tnącego pilarki należy założyć rękawice robocze. Dalej powinno się sprawdzić, czy napinacz jest właściwie ustawiony.

Luźny łańcuch tnący może spaść z prowadnicy i zranić użytkownika lub uszkodzić pilarkę. Zbyt mocno napięty łańcuch może powodować nadmierne zużycie prowadnicy. Właściwie napięty łańcuch tnący nie może wisieć pod prowadnicą, ale powinien dać się przesuwać dłonią i unieść na ok. 1 cm ponad rowek prowadnicy w jej środkowej części (przy długości prowadnicy od 13 do 18 cali).

SZLIFIERKĄ LUB RĘCZNIE

Jeśli podczas użytkowania pilarki powstają bardzo drobne wióry jest to znak, że urządzenie nie jest dostatecznie ostre. Zlekceważenie tego faktu przyczynia się do szybszego zużycia układu tnącego, a co za tym idzie wzrasta ryzyko wystąpienia tzw. odbicia , podczas pracy. Obecnie stosowane są dwa sposoby ostrzenia łańcuchów pił łańcuchowych:
*za pomocą szlifierki,
*ręcznie przy użyciu pilnika.