Mimo znacznego wzrostu poziomu standardowego wyposażenia maszyn rolniczych w ostatnich latach (w większości przypadków obejmującego klimatyzację), wciąż znajdują się chętni na zakup maszyn „gołych". Zazwyczaj brak układu klimatyzacji doskwiera już w pierwszym roku eksploatacji maszyny i często wydaje się, że na jej montaż jest już za późno. Nic bardziej mylnego - wystarczy odwiedzić popularne portale aukcyjne, gdzie znajdziemy dziesiątki urządzeń w różnej konfiguracji przeznaczonych do uniwersalnego zastosowania w rolnictwie.

Najtaniej z wodą

Przeglądając rynek klimatyzatorów dachowych szybko zauważyliśmy, że najtańszymi urządzeniami są klimatyzatory wodne. Przyjrzeliśmy się zatem zasadzie ich działania, która jest niemal odwrotna niż w przypadku standardowych układów klimatyzacji.

Klimatyzator wykorzystuje bowiem proces chłodzenia powietrza w trakcie odparowania wody. Parowanie to wywoływane jest przez cieplejszą z reguły temperaturę powietrza. W efekcie chłodniejszy prąd trafia przez klimatyzator do wnętrza kabiny.

Skład zestawu

Zainteresowani tematyką klimatyzatorów wodnych postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednemu z bardziej popularnych w sieci urządzeń - ResfriAgro. W skład typowego zestawu wysyłkowego wchodzi przede wszystkim moduł chłodzący. Element ten montowany jest na dachu kabiny, a jego zadaniem jest generowanie stałego przepływu powietrza z wykorzystaniem elektrycznej dmuchawy.

Ze względu na przeznaczenie i charakter prac maszyn rolniczych urządzenie posiada potrójny filtr przeciwpyłkowy. Dodatkowo, powietrze przepływające z modułu zewnętrznego filtrowane jest filtrem włóknistym, którego działanie poprzez jego nawilżenie jest dodatkowo wzmożone.

Zdecydowaną zaletą opisywanego zestawu jest zintegrowanie zbiornika na wodę wraz z modułem zewnętrznym. Nie jest konieczne zatem instalowanie dodatkowych zbiorników w innych miejscach na maszynie. Jak gwarantuje przedstawiciel producenta zestawu zasobnik wodny wystarcza na cały dzień pracy niezależnie od stopnia wykorzystania klimatyzatora.

Montaż urządzenia

Zdaniem serwisantów maszyn rolniczych montaż klimatyzatorów dachowych trwa zwykle od 1 do 3 godzin, w zależności od rodzaju maszyny i urządzenia. Stąd też znane są przypadki, w których rolnicy decydowali się na zakup jednego klimatyzatora do gospodarstwa. W okresie wiosennym montowany jest on np. na ciągniku rolniczym, w czasie żniw w ciągu kilku minut adoptowany jest natomiast do kombajnu zbożowego.