Rolnicy to nie tylko wielozawodowi specjaliści m.in. w uprawie roślin, chowu zwierząt, są - w określonym stopniu - weterynarzami, budowlańcami, instalatorami, ślusarzami, mechanikami...tych zawodów nie obcych rolnikom możnaby mnożyć. Maszyny i urządzenia są trwałym wyposażeniem gospodarstwa rolnego bez którego trudno mówić o jakiejkolwiek produkcji. Dbałość i prawidłowa konserwacja maszyn, przygotowania ich do okresu zimowego po żniwach oraz przygotowanie do następnego sezonu, to niezwykle ważny czynnik pozwalający na długotrwałe, niezawodne i bezpieczne użytkowanie maszyn.

 Skutki posezonowych zaniedbań widać wiosną, fot. R. Szulc

Skutki posezonowych zaniedbań widać wiosną, fot. R. Szulc 

Współcześnie oferowane na rynku i eksploatowane maszyny rolnicze - w tym także oczywiście kombajny zbożowe - są coraz bardziej zautomatyzowane, posiadają skomplikowaną budowę, mimo że praca nimi jest coraz bardziej komfortowa, wydajna i bezpieczna dla człowieka jak i środowiska. Maszyny i ich elementy robocze są sterowane komputerowo, niestety wymagają od użytkownika odpowiedniej wiedzy i umiejętności ich obsługi.

Przede wszystkim rolnik powinien bardzo dokładnie i szczegółowo zapoznać się z ich budową, zasadą działania, obsługą, zasadami eksploatacji, konserwacji i przechowywania. Jest to podstawowy warunek na długą i bezawaryjną eksploatację. Oczywiście współczesne maszyny nie są wstanie funkcjonować bez nadzoru fachowego i renomowanego serwisu, któremu należy cyklicznie maszynę oddawać do przeglądu lub napraw.

Ważna ochrona PPoż
Bardzo istotną kwestią jest podjęcie decyzji gdzie przechowywana będzie maszyna, gdyż ma to istotny wpływ na jej trwałość i stan. Do przechowywania tak drogich, skomplikowanych i naszpikowanych elektroniką maszyn oraz urządzeń rolniczych najlepiej nadają się wentylowane, suche i ogrzewane garaże, pomieszczenia zamknięte i wiaty z utwardzonym podłożem, zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi oraz innymi czynnikami pogodowymi. Chodzi tu głównie o: ciągniki rolnicze, kombajny, silosokombajny, sieczkarnie, opryskiwacze, siewniki, kosiarki. Jeżeli maszyny przechowujemy na otwartym placu, to również taki plac powinien posiadać utwardzoną powierzchnię ze spadkiem ułatwiającym spływ wody.