Mechaniczne kosy od kilku lat z powodzeniem są używane przez zakłady komunalne czy leśnictwo. Wydajność, wygoda pracy, a także bardziej atrakcyjne ceny sprawiają, że urządzenia te znajdują coraz więcej użytkowników. Mogą się one znakomicie sprawdzić również w gospodarstwach i to niekoniecznie tylko do pielęgnacji przydomowego ogródka.

Trafny wybór

Odpowiedni dobór sprzętu to podstawa sprawnej pracy. W pracach wykończeniowych na niewielkich powierzchniach, np. przydomowych trawnikach, wystarczającą może okazać się niewielka kosa napędzana silnikiem elektrycznym, posiadająca zazwyczaj, podobnie jak mniejsze kosy spalinowe, uchwyt typu „pętla” (obwiedniowy).

Zdecydowanie popularniejsze i dające większe możliwości są kosy z silnikami spalinowymi. Ich główną zaletą jest niezależne źródło zasilania, a więc praktycznie nieograniczona swoboda manewrowania (brak zasilającego przewodu elektrycznego). Tego rodzaju napęd wymaga jednak pewnej wprawy i większych umiejętności przy obsłudze i konserwacji urządzenia. Wyższa jest również cena takiej kosy i koszty eksploatacji w porównaniu do zasilanych energią elektryczną. Narzędzia są produkowane zarówno z dwu-, jak i czterosuwowymi silnikami, zazwyczaj o mocach od 0,9 do ponad 4 KM. Najmniejsze urządzenia prawie nie odbiegają masą od elektrycznych i z powodzeniem mogą być wykorzystane w lekkich pracach w przydomowym ogródku.

Większe, zarówno średniej jak i dużej mocy profesjonalne kosy, mają uchwyt typu „kierownica' (dwuręczny). Kosy z krótszym wysięgnikiem, prostą kierownicą i tarczą tnącą używane są zazwyczaj w pracach leśnych, gdyż są poręczniejsze. Do koszenia trawy wykorzystuje się często kosy mechaniczne z wysięgnikiem o standardowej długości i wyprofilowaną kierownicą. Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejsze manewrowanie bliżej powierzchni ziemi i zwiększa zasięg cięcia. Odpowiednio wygięta kierownica daje możliwość wykonywania naturalnych ruchów koszenia. Do koszenia dużych obszarów trawy, chwastów, trzciny czy gęstych zarośli i drobnych krzewów odpowiednim narzędziem tnącym może być np. metalowy trójząb lub tarcza z czterema ostrzami. Na mniejsze i trudno dostępne powierzchnie, odpowiedniejsza będzie głowica żyłkowa.