Zakup kosiarki samojezdnej to inwestycja na wiele lat, dlatego warto taką maszynę wykorzystać do rożnych prac. Uniwersalność to w dzisiejszych czasach słowo klucz, które gwarantuje możliwość spojrzenia na produkt z wielu stron. Nie inaczej jest w przypadku samojezdnej kosiarki. Wystarczy do tego dobór odpowiedniego doposażenia.

- Decydując się na zakup samojezdnej kosiarki trawnikowej, które są najpopularniejsze na rynku, zyskujemy szereg nowych możliwości, związanych z szeroką gamą dodatkowych zestawów oraz akcesoriów, które mogą okazać się pomocne przy dodatkowych pracach ogrodowych - mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

Czy maszyna jest gotowa na doposażenie?

Aby maszyna mogła zostać dodatkowo doposażona, musi zostać przygotowana do większego obciążenia pracą oraz większym ciężarem. Na sam początek, powinniśmy zwrócić uwagę na solidny i żeliwny przedni most, który umożliwia zawieszenie na nim cięższego wyposażenia. Dzięki temu możemy do naszej kosiarki zamontować szeroki pług, który doskonale sprawdzi się zimą lub szczotki, pomocnej podczas wiosennego zamiatania przydomowego podjazdu.

Kolejnym istotnym aspektem jest rama kosiarki samojezdnej, która zapewnia sztywność i zawieszenie cięższego wyposażenia oraz solidna przekładnia hydrostatyczna, dostosowana do przekazania napędu podczas pracy pod większym obciążeniem. Taka przekładnia umożliwia łatwe manewrowanie kosiarką z narzędziami np. przyczepką podczas zawracania(przód-tył), poprzez naciskanie stopą odpowiedniej dźwigni na kosiarce samojezdnej.

Inne ważne elementy kosiarki to solidne łożyska kół jezdnych, szerokie koła jezdne gwarantujące stabilność, a jednocześnie siłę uciągu podczas pracy z narzędziami zaczepianymi. Gdy dodamy do tego trwały układ kierowniczy, który może pracować w ciężkich warunkach pracy przy większym ciężarze maszyny, solidny silnik o zapasie mocy oraz odpowiednie światła umożliwiające pracę podczas odśnieżania wieczorem lub wczesnym rankiem, zyskujemy uniwersalność, która da nam zupełnie nowe możliwości korzystania z maszyny przez cały rok.

Pług lub zamiatarka

Możliwość dodatkowego doposażenia kosiarki, może uczynić z naszej kosiarki, wszechstronną maszynę do odśnieżania lub zamiatarkę. - Dzięki możliwości szybkiego montażu na przód za pomocą zestawu montażowego, który może być osadzony na stałe w kosiarce, istnieje możliwość bardzo łatwego i szybkiego założenia np. szczotki do zamiatania alejek po koszeniu, gdy resztki trawy pozostają na bruku. Taki montaż dodatkowego elementu zajmuje raptem kilkanaście sekund, bez użycia dodatkowych narzędzi. - mówi Robert Łoza z John Deere Polska.