Pełna automatyka polega na sterowaniu kurtynami w zależności od danych z sensorów: temperatury wewnętrznej, prędkości wiatru na zewnątrz oraz ogrzewanego czujnika deszczu/śniegu. Wybierając wersję z "klimatronikiem", hodowca nie musi myśleć o odpowiedniej regulacji kurtyn - robi to automatycznie komputer, opuszczając lub podnosząc porcjami kurtyny dla zapewnienia optymalnych warunków do hodowli. Także podczas nieobecności rolnika, przy nagłym załamaniu pogody zwierzęta nie ulegną ani wyziębieniu, ani przegrzaniu.

Czy to jest bezpieczne? Każde rozwiązanie mechaniczne niesie za sobą większe lub mniejsze ryzyko. Kurtyny Huesker są tak zaprojektowane i zamontowane, aby hodowane zwierzęta nie miały dostępu do elementów systemu. Zapobiega to nieszczęśliwym wypadkom, ale i uszkodzeniom kurtyn. Dodatkowo na krawędziach kurtyn są specjalne osłony napędów, które oprócz ochrony systemu przed zawiewaniem z boku, chronią elementy napędu (silnik, przekładnie, mechanizm Cardana) przed bezpośrednim kontaktem z deszczem lub śniegiem.

Także osoby postronne i zwierzęta biegające luzem po gospodarstwie są bezpieczne, gdyż system klimatronic steruje procesem zwijania i rozwijania w cyklach. W razie ewentualnego kontaktu osoby postronnej z elementem zwijającym ma ona szansę wyrwać się z mechanizmu podczas pauzy między zwijaniem. W przypadku starszych rozwiązań, gdzie zwijanie odbywa się jednym cyklem, najprawdopodobniej nie będzie takiej możliwości. Kurtyny automatyczne Huesker mają certyfikaty bezpieczeństwa TUV i CE.

Systemy kurtyn automatycznych Huesker produkowane są w kilku wariantach, w zależności od konstrukcji budynku, preferencji hodowcy, wysokości i długości budynku oraz specyfiki regionu. Podstawowy podział to:

WLO - kurtyny otwierane górą,

WLU - kurtyny otwieranej dołem,

WLO-WLU kurtyny otwierane dołem i górą (najbardziej zaawansowany system).

W ramach tych wariantów kurtyny dzielimy ze względu na sposób przekazywania napędu: linkami, centralną rurą napędową lub silnikiem wewnętrznym (wewnątrz rury zwijającej). Każdy z wariantów może być sterowany ręcznie, elektrycznie przełącznikiem natynkowym lub za pomocą klimatronika.