Najbardziej narażeni na walkę ze śniegiem są właściciele gospodarstw hodujących bydło. Tam konieczność codziennego karmienia, a co za tym idzie dowozu paszy do obory, występuje niezależnie od warunków zimowych.

Dodatkowo hodowcy bydła mlecznego muszą zatroszczyć się o dojazd samochodu odbierającego mleko z ich posesji. Niekiedy samochodami ciężarowymi uskuteczniany jest także dowóz paszy pełnoporcjowej. W sytuacji ataku zimy czasem nie wystarcza odśnieżenie drogi, potrzebne jest holowanie cysterny przy użyciu traktora.

Inną grupą rolników poruszającą się zimą traktorami po drogach, są osoby odśnieżające komercyjnie drogi lokalne. O wyposażeniu do zimowego utrzymania dróg pisaliśmy już wielokrotnie.

Rodzaje łańcuchów śnieżnych

Najprostsze obecne w handlu łańcuchy na koła ciągników mają układ szczebelkowy - przypominają drabinkę sznurową, którą owija się dookoła opony. Wykonane są z tradycyjnych podłużnych ogniw, z drutu o przekroju okrągłym, średnicy od 8 do 12 mm.

Bardziej zaawansowane konstrukcje mają rozmaite udogodnienia - specjalne gryfy wcinające się w lód, podkowy lub kolce poprawiające przyczepność. Zmienia się także kształt - siatka łańcucha jest bardziej gęsta, zapewnia lepsze pokrycie i większy komfort jazdy.

Specjalistyczne łańcuchy mogą mieć dwuwarstwowe ogniwa - zewnętrzna warstwa z większą zawartością utwardzającego węgla, a środek z wytrzymałym stopem manganowo-chromowym. Do wykonania najbardziej obciążonych ogniw używa się stali borowej.

Kształt ogniw także zmienia się wraz z ceną i zaawansowanie produktu. Zwykłe owalne zmieniają się w specjalnie skręcane, czasem o kwadratowym przekroju pręta.

Koszt zimowego komfortu.

Jeżeli posiadacz Ursusa C-360, na standardowym ogumieniu 14,9-28 zdecyduje się na zakup łańcucha śnieżnego, to strony internetowe zawierają oferty zaczynające się od 400 zł za komplet na dwa koła.

Za lepsze produkty trzeba zapłacić znacznie więcej, np. 1940 zł za parę łańcuchów wykonanych ze stali utwardzanej o kwadratowym przekroju pręta i o rombowym splocie. Profesjonalne łańcuchy z kolcami kosztują 3100-3500 zł za parę.

Waga łańcuchów zależy od zastosowanego splotu i ilości użytej stali. Prosty pojedynczy łańcuch drabinkowy z ogniw o średnicy 8 mm nie przekroczy w rozmiarze 14,9-28 wagi 30 kg. Mocniejszy łańcuch na takie samo koło, ale o zagęszczonej siatce i śladzie kwadratowym waży 45 kg. Wersja wzmacniana, z ogniw 9,5 mm, o rombowym układzie śladu i z dodatkowymi kolcami waży około 60 kg.