Chociaż w dużych gospodarstwach coraz częściej stosuje się uprawy bezorkowe, pług nadal pozostaje jednym z najważniejszych rolniczych narzędzi. Przy jego wyborze trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy, a jedną z podstawowych powinien być koszt i dostępność części zamiennych.

Oryginał czy zamiennik?

Niestety, pługi należą do tych narzędzi, w których zużycie elementów roboczych postępuje dość szybko, a ich kompleksowa wymiana może sporo kosztować. Na szczęście konieczność wymiany zużytych dłut, lemieszy czy odkładnic nie pojawia się nagle, więc każdy zapobiegliwy rolnik ma czas na to, by zawczasu zdobyć potrzebne części, nawet jeśli będą one wymagać specjalnego zamówienia i oczekiwania kilku dni na ich sprowadzenie. Jeśli nie chcemy tracić na to czasu, lepiej sprawdzić, czy pług, który zamierzamy kupić, jest popularny i czy części do niego są dostępne od ręki oraz czy istnieje możliwość zakupu tańszych zamienników.

W praktyce dostępność elementów roboczych do maszyn czołowych producentów zagranicznych, takich jak na przykład Kverneland, Kuhn, Lemken, Overum czy Rabewerk, nie stanowi problemu - zazwyczaj jeśli nie są dostępne od ręki, to lokalny sklep może je sprowadzić z hurtowni w ciągu 1-2 dni.

Większym problemem niż dostępność jest zazwyczaj wybór między drogim oryginałem a tańszym zamiennikiem.

Różnice w cenie tej samej części mogą być nawet kilkukrotne, a biorąc pod uwagę, że do popularnego 4-skibowego obrotowego pługa potrzeba po 8 dłut, lemieszy i odkładni, jest to wybór na przykład między wydaniem 3 tys. zł na oryginalne części lub 800 zł na zamienniki. Oczywiście zazwyczaj niższa cena wiąże się z niższą trwałości i szybszym powrotem po kolejny komplet części, ale problem w tym, że nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, ile hektarów można zaorać przy użyciu konkretnych części.

W praktyce jest to niezwykle trudne, gdyż na tempo zużycia ma wpływ zbyt wiele czynników.

Szybkość zużycia zależy od wielu czynników

Największe znaczenie ma oczywiście stal, z jakiej wykonano części, oraz to, jakie procesy poprawiające wytrzyma łość zostały przeprowadzone. Jednak nawet te same elementy robocze zużywają się w różnym tempie w zależności od warunków, w jakich pracują.