Aby przyspieszyć proces suszenia drewna, należy je podzielić na mniejsze części, przez co zwiększa się powierzchnia odparowywania wody. Łupanie drewna polega na dzieleniu go równolegle do przebiegu włókien przez wbijanie siekier lub klinów w płaszczyznę boczną. Można do tego użyć siekiery, lub… łuparki i wielokrotnie zwiększyć wydajność pracy.

Popularne hydrauliczne

Łuparki są maszynami przeznaczonymi do dzielenia drewna wzdłuż włókien za pomocą elementu roboczego w formie klina, stożka lub narzędzia złożonego. Element roboczy może wykonywać ruch posuwisto-zwrotny w płaszczyźnie poziomej lub pionowej. W zależności od stopnia mobilności wyróżnia się łuparki stacjonarne, przewoźne i przenośne. Źródłem napędu może być silnik elektryczny lub spalinowy, na przykład ciągnika rolniczego.

Na rynku występuje wiele typów łuparek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się łuparki hydrauliczne. Są one uważane za najbardziej ekonomiczne. Dodatkowym ich atutem jest duży stopień bezpieczeństwa podczas pracy. W tego typu urządzeniach drewno jest łupane za pomocą siłownika hydraulicznego, który, działając siłą nacisku, nabija je na klin. Siła nacisku waha się najczęściej w zakresie 5–8 ton, co w zupełności wystarcza. W układzie pracuje pompa hydrauliczna wytwarzająca odpowiednie ciśnienie robocze. Z reguły jest ona napędzana silnikiem elektrycznym. Chcąc pracować z dala od domu lub źródła prądu, można zdecydować się na napęd z silnika spalinowego lub z WOM ciągnika.

Elementy łuparki

Wybór pompy jest równie istotny jak rodzaju napędu. W parze z pompą pracuje siłownik. Średnica tłoka musi być taka, by przy nominalnym ciśnieniu pracy pompy siłownik dał nam nacisk co najmniej 5 ton. Rozdzielacz hydrauliczny łuparki steruje tylko siłownikiem jednym (w zależności od typu). Powinien on w pozycji „0” przepuszczać olej do zbiornika, co powoduje, że w całym układzie nie występuje wysokie ciśnienie. Takie rozwiązanie daje oszczędności w poborze mocy, gdyż silnik nie jest wtedy obciążony. Praca całego układu nastąpi dopiero wtedy, gdy rozdzielacz załączymy w pozycje „1”- praca lub „2”- powrót.