W pierwszej części poradnika poruszliśmy m.in. kwestie ważnych parametrów jak przepływ wody, ciśnienie robocze czy rodzaje pomp. Poniżej podajemy kilka informacji dotyczących rodzajów myjek: na zimną i ciepłą wodę i rodzaju wyposażenia.

Kupno myjki wysokociśnieniowej bez podgrzewacza wody będzie uzasadnione w przypadku używania jej na przykład do spłukiwania błota, piasku i innych grubszych zabrudzeń z ciągników lub maszyn uprawowych. Usuwanie brudu dodatkowo wspomoże dodanie odpowiedniego detergentu - urządzenia średniej i profesjonalnej klasy praktycznie zawsze są wyposażone w dozowniki z regulacją wydatku płynu. - Użycie detergentów ma oczywiście sens nawet w przypadku myjek na zimną wodę. Detergenty są oferowane z myślą o użyciu zimnej wody, stosując ciepłą wodę możemy zaoszczędzić na środkach czyszczących - mówi Piotr Kowalski z firmy Kärcher.

Zaletą myjek na zimną wodę w porównaniu do modeli z podgrzewaczem jest znacznie mniejsza masa, co w przypadku usuwaniu brudu z maszyn rolniczych będzie miało duże znaczenie ze względu na łatwe przemieszczanie urządzenia. Przykładem wydajnej myjki na zimną wodę może być Stihl RE 361, ważący 73 kg. Myjka może wytworzyć strumień wody o ciśnieniu w zakresie od 20 do 180 barów z przepływem wody przekraczającym 1000 l/godz. W korpusie myjki znajduje się również manometr z regulatorem ciśnienia i przepływu wody oraz zbiornik na środki czyszczące (z możliwością podłączenia dodatkowego zbiornika). Koszt zakupu takiego urządzenia to około 5 tys. zł.

Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane do usuwania zabrudzeń typu: tłuszcze, oleje lub inne cięższe zabrudzenia na przykład w budynkach inwentarskich, warto wybrać urządzenie z podgrzewaczem wody. Będzie ono tez niezastąpione w przypadku myciu silników. Tego rodzaju sprzęt to jednak już znacznie wyższy koszt zakupu - za wysokiej jakości myjkę z podgrzewaczem np. z maksymalnym wydatkiem przepływu wody 800 litrów na godzinę oraz maksymalnym ciśnieniem roboczych 180 barów zapłacimy nawet około 10 tys. zł. Gorąca woda z dodatkiem odpowiedniego środka może posłużyć do dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich. W zależności od modelu urządzenia, można osiągnąć różne wartości temperatur cieczy. Przykładowo, myjki serii HDS firmy Kärcher mają regulację podgrzewania wody w zakresie od 20 do 155 stopni. Oznacza to, że dezynfekcję można przeprowadzić także parą. - W myjkach wytwarzających gorącą wodę ważny jest również rodzaj kotła. Stal nierdzewna jest nieodporna na związki kwaśne - nie jest to stal kwasoodporna. My mamy kotły ze stali węglowej i co ważne - wyłożone płytą ceramiczną. Impet gorącego powietrza z palnika jest kierowany na początku na płytę ceramiczną a dopiero potem na wężownicę. Dzięki temu ich żywotność jest długa i uzyskujemy wysoką sprawność - tłumaczy ekspert.