Od kilkunastu lat stal staje się podstawą konstrukcji budynków rolniczych, zwłaszcza w przypadku garaży i hal magazynowych. Najważniejsze zalety stosowania konstrukcji stalowych to powtarzalna jakość budynku, unikanie kłopotów z ekipami budowlanymi i szybki czas realizacji. Wady to potencjalne ryzyko korozji i stosunkowo wysokie koszty, chociaż i w wypadku tych ostatnich konstrukcje stalowe mają pewną przewagę nad technologią tradycyjną - jest to przewidywalność tych kosztów.

Hale stalowe produkuje wiele firm, m.in.: Borga, Frisomat, Kobex, Llentabhallen, Meprozet Stare Kurowo, Remprodex, Rolstal, Traskostal. Sprawdziliśmy, co powyżsi producenci mogą zaoferować rolnikom.

HALE - STALOWA UKŁADANKA

Stal jest materiałem, który oprócz wysokiej wytrzymałości zapewnia dużą jednolitość elementów konstrukcji i łatwość ich łączenia. Wady tego materiału sprowadzają się przede wszystkim do ryzyka korozji, której jednak producenci hal potrafią zaradzić. Podstawa to oczywiście odpowiednie malowanie. Niektórzy wytwórcy oferują także konstrukcje w pełni ocynkowane.

O wytrzymałości części składowych hali decyduje nie tylko wielkość użytych elementów i grubość stali, z której zostały wyprodukowane, ale także ich kształt. Jako elementy konstrukcyjne hal stalowych najczęściej stosowane są dwuteowniki. W wersji prostej są jednak stosowane jedynie w przypadku mniejszych obiektów. Najczęściej są one wtedy dodatkowo wzmacniane na styku słupów i dźwigarów za pomocą wstawionych w tym miejscu trójkątnych elementów. W dużych halach stosowane są zazwyczaj dwuteowniki rozszerzające się w kierunku łączenia płaszczyzny dachu ze ścianą.

Niektórzy producenci stosują rozwiązania pozwalające zmniejszyć zużycie stali, a zatem i kosztów inwestycji. Jednym z takich rozwiązań jest konstrukcja kratownicowa, która pozwala na osiąganie bardzo dużych rozpiętości hali bez stosowania podpór - nawet do 100 m. Jej wadą jest jednak stosunkowo duże skomplikowanie za sprawą dużej liczby elementów oraz przede wszystkim obniżenie wysokości hali w kalenicy. Wynika to z jej konstrukcji, która powoduje zawieszenie najniższej części kratownicy na wysokości ścian - pochylenie dachu zyskuje się dzięki odpowiedniej budowie górnej części kratownicy. Innym rozwiązaniem poprawiającym wytrzymałość konstrukcji, a tym samym pozwalającym na zastosowanie cieńszych elementów dla uzyskania tego samego efektu w standardowych rozwiązaniach, jest odpowiednie wyprofilowanie środkowej części dwuteownika. Ten sposób stosuje firma Borga, w której halach środkowa część dwuteownika nie jest płaskownikiem jak u innych producentów, ale ma formę blachy trapezowej. Podobne rozwiązanie można spotkać w niektórych halach firmy Remprodex, z tym że element ten ma kształt blachy falistej.

NIEOGRANICZONA WIELKOŚĆ BUDYNKU