Przy założeniu, że obsada nasion rzepaku na metr kwadratowy ma wynieść 40-50 nasion, ustawienie siewnika musi być bardzo dokładne, gdyż dawka nasion wynosi wtedy najczęściej niewiele ponad 2 kg/ha. Z takim wyzwaniem powinien sobie poradzić właściwie każdy, nawet prosty siewnik rzędowy, o ile użytkownik dostosuje się do wszystkich wskazówek podanych w instrukcji obsługi danej maszyny.

APARATY WYSIEWAJĄCE

W siewnikach rzędowych aparaty wysiewające są zazwyczaj wyposażone w dwa zespolone są sobą kółka: jedno do zbóż oraz drugie do nasion drobnych. W przypadku siewnika Poznaniak i pochodnych wersji kółko do siewu nasion drobnych jest stale napędzane i od niego napęd bierze kółko do nasion zbóż. Dlatego przygotowując siewnik do wysiewu rzepaku, należy rozłączyć zespół, tak aby obracało się jedynie kółko do wysiewu nasion drobnych. Wykonuje się to za pomocą popychacza, ustalając pozycję przesuwnego zbieraka sprzęgającego kółka. Podobnie jest w siewnikach Amazone z popularnych serii D7 czy D8. Jednak użytkownicy starszych Poznaniaków (m.in. tych z przekładnią mechaniczną) nie mają już tak łatwo. Tu niezbędne jest posiadanie dodatkowego kompletu kółek do wysiewu drobnonasiennych, które trzeba zamontować na wałku w miejsce zbożowych.

Inne rozwiązanie stosuje na przykład Kuhn. Przykładowo w siewniku Integra siew bez względu na wielkość nasion odbywa się z pomocą tego samego kółka. Za wysiew nasion drobnych odpowiada tutaj aparat wysiewający rowkowy, wyposażony w zintegrowane kółko z wypustkami do nasion drobnych. Z kolei w siewnikach z napędem mechanicznym Vitasem firmy Pottinger jeden aparat wysiewający może być trzyfunkcyjny: mianowicie wałek wysiewający jest podzielony na dwie części - do zbóż i drobnonasiennych. Do siewu rzepaku, na część zbożową nakładane są specjalne nakładki. Trzecią funkcją, dostępną na życzenie klienta, jest tzw. siew górny, którego działanie jest zbliżone do siewu punktowego. Przy obróceniu kierunku obrotu wału siewnika, każda wypustka wałka wysiewającego przy pomocy specjalnie ukształtowanej łopatki zabiera ziarno, odprowadza je do pokrywy, a następnie zwalnia je, dzięki czemu spada ono swobodnie do redlic. Ten typ wysiewu jest bardziej precyzyjny od tradycyjnego, ale ma też swoje ograniczenia, w tym przede wszystkim niską dawkę wysiewu - do 2,5 kg oraz możliwość pracy z niewielkimi prędkościami - do 6 km/h.

PRÓBA KRĘCONA