Norweska firma Orkel, producent m.in. przyczep wywrotek, prasoowijarek i pługów śnieżnych, to przedsiębiorstwo z długimi tradycjami. Jest jednym z największych producentów maszyn rolniczych w Norwegii. Mimo iż oferta firmy nie obejmuje tylko maszyn zielonkowych, prasy rolujące są z całą pewnością najmocniejszym akcentem Orkel AS. Ponad 80 proc. produkowanych w fabryce w Fannrem pras zwijających jest eksportowanych do wielu państw Europy. W Polsce sprzedawać je będzie Pol-Mot Warfama z Dobrego Miasta.
Każda nowo wprowadzana do sprzedaży maszyna powinna się czymś wyróżniać od dotychczasowych. Mogą to być nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, większa wydajność czy dłuższa gwarancja. I tak w prasie Orkel GP 1260 zamiast tradycyjnych łożysk kulkowych zastosowano łożyska ślizgowe. To jednak nie wszystko. Wspomniane łożyska ślizgowe są automatycznie smarowane. Prasa posiada pompę smaru włączaną lub wyłączaną automatycznie w zależności od obrotów silnika ciągnika.
W standardzie jest również centralne smarowanie tulei i łańcuchów oraz osłony z włókna szklanego. Osłony otwierają się, tak aby w najprostszy sposób dostać się do newralgicznych punktów maszyny. Do bogatego wyposażenia standardowego należy również dodać obwiązywacz siatką (dwa zwoje).

Warto zwrócić uwagę na podbieracz i zespół noży tnących. Podbieracz pracuje na szerokości 2,1 m. Za podbieraczem znajduje się 20 wysokiej jakości noży. Zostały one zamocowane na sprężynach (elastyczność – dla zwiększenia bezpieczeństwa) i wysuwają się automatycznie w momencie styku ze zbieranym materiałem. Materiał cięty jest na odcinki o długości 54 mm. Wirnik zespołu tnącego został zbudowany przy wykorzystaniu wysokogatunkowej stali.
W komorze prasującej znajduje się 18 walców o średnicy 20 cm każdy. Dzięki niewielkiej średnicy i dużej liczbie rolek formowane bele charakteryzują się dużą gęstością.
Zespół sterowania można zamontować w kabinie każdego ciągnika.
Prasę Orkel GP 1260 można wyposażyć w ogumienie różnych rozmiarów: od 400 do 700 mm. Duże koła są gwarancją niewielkiego nacisku na glebę (przydatne również na grząskim gruncie)

Źródło: Farmer 19/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!