Jeśli słoma ma pozostać na polu jako nawóz, powinna zostać rozdrobniona oraz równomiernie rozrzucona na pasie szerokości kombajnu. Jak radzą specjaliści, długość sieczki nie powinna przekraczać 10 cm, a w 70 proc. powinna mieścić się w przedziale od 1 do 4 cm. Takie rozdrobnienie przyspiesza rozkład substancji zawartych w słomie. Aby to osiągnąć, sieczkarnia zamontowana w kombajnie musi działać bez zarzutów.

Najważniejszymi elementami sieczkarni rozdrabniającej słomę są noże zamontowane na wale oraz nieruchome przeciwnoże. Od tego w jakim stanie są te elementy będzie zależała wydajność sieczkarni. Jeśli noże są zbyt zużyte, resztki pożniwne nie są wystarczająco drobno pocięte, dodatkowo opór stawiany przez rozdrabiany materiał powoduje wzrost zużycia paliwa.

Czy noże się ostrzy?

Operatorzy przyzwyczajeni są, że noże w sieczkarniach będących na wyposażeniu kombajnów ostrzy się w czasie sezonu. Jednak jak mówią specjaliści, takie zabiegi, szczególnie w przypadku nowszych maszyn są niedopuszczalne.

Wał na którym umieszczone są noże w sieczkarni, podczas pracy obraca się z prędkością przekraczającą nawet 3,5 tys. obr./min. Jak mówi Mateusz Janicki z John Deere Polska, przy takich prędkościach ważne jest, aby był odpowiednio wyważony, natomiast ostrzenie w warunkach gospodarskich nie zapewni wystarczającej precyzji.

Bicia wywołane niewyważeniem ruchomych części rozdrabniacza, mogą spowodować uszkodzenie sieczkarni bądź innych elementów kombajnu. Dodatkowo sieczkarnie "z górnej półki" mają zwykle noże z ząbkami, których z oczywistych powodów nie da się ostrzyć.

Jak ocenić czy nóż jeszcze jest dobry?

- W czasie pracy noże stopniowo się zużywają. Gdy osiągną graniczne zużycie po stronie roboczej, należy je obrócić. Jeśli druga strona jest już zużyta, musimy wymienić noże na nowe. O tym, czy nóż jest już zużyty możemy się przekonać porównując jego szerokość w stosunku do nowego elementu. W specyfikacji mamy podane, jaki powinien być ten stosunek, aby element nadawał się do pracy - Mówi Mariusz Pastuszka z John Deere Polska.

Przeciwnoże również można obrócić, jednak przy standardowym użytkowaniu zużywają się w mniejszym stopniu niż noże. Częściej dochodzi za to do ich uszkodzenia z powodu uderzenia kamieniem, bądź kolbą kukurydzy w przypadku młócenia tego zboża na ziarno. W przypadku takich uszkodzeń, przeciwnoże należy wymienić, ponieważ w miejscu uderzenia następuje osłabienie materiału, które w przyszłości spowoduje złamanie się elementu.

Podobał się artykuł? Podziel się!