Wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstwa zwiększają się również wymogi co do posiadanych maszyn. Producenci opryskiwaczy zaczepianych oferują wersje zarówno ze skromnym wyposażeniem, jak i z zaawansowanymi, drogimi rozwiązaniami. W niniejszym artykule skupiliśmy się na ofercie podstawowych modeli opryskiwaczy zaczepianych o mniejszych pojemnościach zbiorników, które z powodzeniem mogą zastąpić urządzenia zawieszane i wystarczą do ochrony kilkudziesięciohektarowych plantacji roślin.

KRUKOWIAK

Rolę podstawowej serii urządzeń do ochrony roślin w barwach Krukowiaka pełnią opryskiwacze Apollo, które występują w wersjach od 1000 do 2000 l i mogą mieć zamontowaną jedną z pięciu belek opryskujących. Najprostsza z nich - oznaczona symbolem "H" - występuje w wersjach 15, 16 oraz 18 m i jest podnoszona hydraulicznie. Rozkładanie odbywa się jednak ręcznie. Standardową mechaniczną stabilizację belki za dopłatą można zastąpić rozwiązaniem hydraulicznym. Z kolei 15-metrowe belki PHX są w pełni sterowane hydraulicznie. Ich składanie na kształt "X" odbywa się niezależnie dla każdej strony. Belki PHA również mierzą 15 m na szerokość. Składane są poziomo z tyłu opryskiwacza. Wszystkie ich funkcje można kontrolować za pomocą sterownika elektrohydraulicznego.

Opryskiwacze serii Apollo mogą być też wyposażone w jedną z dwóch rodzajów belek składanych wzdłuż opryskiwacza. Obie występują w 5 wersjach szerokości roboczej - w zakresie od 15 do 21 m. Pierwsza z nich - belka typu PHN - jest sterowana hydraulicznie, a jej składanie jest symetryczne. Z kolei w drugiej wersji, PHB, ramiona składane są asymetrycznie, czyli niezależnie od siebie. Dodatkowo obsługa belki jest bardziej komfortowa dzięki specjalnemu panelowi sterowniczemu.

Wszystkie wersje Apollo są seryjnie wyposażone w zaczep skrętny, który umożliwia podążanie kół opryskiwacza po śladach ciągnika.

UNIA GROUP

Krajowy potentat w produkcji maszyn rolniczych oprócz dość zaawansowanych technicznie opryskiwaczy Europa produkuje również stosunkowo proste opryskiwacze przyczepiane Plus. Wyposażone są one w poliestrowe zbiorniki o pojemności od 1200 do 2500 l. Opryskiwacze te oferują do wyboru dwie belki robocze: Standard oraz Rex. Belka Standard składana jest wzdłuż zbiornika i ma możliwość hydraulicznego wychylenia do skłonu. Z kolei belka Rex ma możliwość niezależnego rozkładania ramion, dzięki czemu możliwa jest praca z częściowo rozłożoną belką i częścią sekcji roboczych. Może to być przydatne, gdy chcemy użyć opryskiwacza na ścieżkach przejazdowych o mniejszej szerokości od stosowanej zazwyczaj w naszym gospodarstwie, np. wykonując usługi.