Komputer S 411 jest pierwszym polskim urządzeniem do opryskiwacza rolniczego, z funkcją automatycznej regulacji dawki. Oznacza to, że opryskiwacz automatycznie utrzymuje zadana dawkę na hektar, niezależnie od zmian prędkości jazdy. Podobnie jak inne urządzenia tej klasy umożliwia sterowanie sekcjami z kabiny ciągnika za pomocą wygodnych w użyciu przełączników dźwigniowych oraz zmianę dawki podczas jazdy. Ma także dodatkową funkcję automatycznego podwyższenia ciśnienia przy rozpoczynaniu oprysku, co zapewnia właściwą dawkę od samego początku zabiegu. W badaniach przeprowadzonych przez Poznański Instytut Maszyn Rolniczych na zlecenie redakcji Rolniczego Przeglądu Technicznego polski komputer wypadł bardzo dobrze.

Komputer S 411 firmy Mescomp w Kościanie zamknięty jest w wytrzymałej metalowej obudowie z aluminium i ma czytelny wyświetlacz graficzny, umożliwiający jednoczesne wyświetlanie najważniejszych parametrów oprysku: dawki w l/ha, prędkości jazdy, sumy wylanych litrów i opryskanych hektarów, trybu pracy (automatyczny lub ręczny) oraz przekroczenia zaprogramowanego zakresu ciśnienia. Urządzenie zapamiętuje łączną ilość wypryskanej cieczy i liczbę przepracowanych hektarów (bez możliwości skasowania) oraz wielkość tych parametrów na każdym z 10 pól (możliwe do wykasowania). Poza tym dla każdego z 10 pól można zaprogramować niezależnie parametry robocze, dzięki czemu przed rozpoczęciem zabiegu wystarczy tylko wybrać numer pola.

Komputer może współpracować z zaworami dowolnego typu, ale producent poleca komplet wyposażenia, łącznie z rozdzielaczem Braglia z zaworami kulowymi, wykonanymi ze stali kwasoodpornej. W porównaniu z powszechnie stosowanym zaworami gumowo-plastikowymi są one dużo trwalsze i umożliwiają pracę w szczególnie trudnych warunkach – zarówno komputer, jak i zawory objęte są dwuletnią gwarancją. Komputer S 411 z rozdzielaczem Braglia i montażem kosztuje około 10,1 tys. zł (wyposażenie z tradycyjnymi zaworami gumowo-plastikowymi jest tańsze o około 1700 zł).

Źródło: "Farmer" 05/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!