Opryskiwacze zawieszane o pojemności 800 l i więcej mogą być dobrą alternatywą dla maszyn przyczepianych. Największe modele mieszczą 2000 l cieczy roboczej w głównym zbiorniku. Większość producentów oferuje także dodatkowe zbiorniki zawieszane na przednim TUZ ciągnika, które mieszczą od 1000 do 1500 l. Pozwala to osiągnąć parametry pracy zbliżone nawet do opryskiwaczy samojezdnych. W zestawieniu z nimi główną zaletą maszyn zawieszanych na ciągniku jest znacznie niższa cena zakupu. Wady to przede wszystkim wyraźnie mniejszy prześwit oraz gorsza widoczność.

W praktyce opryskiwacze zawieszane częściej jednak "konkurują" z wersjami przyczepianymi. Tutaj można wyszczególnić więcej różnic użytkowych między nimi. Maszyny zawieszane są przede wszystkim znacznie zwrotniejsze, co dzięki sprawniejszemu wykonywaniu nawrotów pozytywnie wpływa na wydajność pracy na mniejszych polach czy uprawach rzędowych. Korzystniejsza jest również cena zakupu wersji zawieszanych. Łatwiej pracuje się nimi na zboczach za sprawą mniejszego ściągania, ale z drugiej strony są mniej stabilne. Główną wadą w porównaniu z maszynami zaczepianymi jest konieczność zastosowania ciągnika o sporym udźwigu podnośnika z powodu wysokiej masy napełnionego zbiornika. Ze względu na duży ciężar zestawu zazwyczaj nie sprawdzają się też wąskie koła ograniczające szerokość śladów w ścieżkach technologicznych.

PRZYDATNA RAMKA ZAWIESZENIA

W sprzęcie zawieszanym występuje problem z pogodzeniem łatwości zawieszania z maksymalnym zbliżeniem maszyny do ciągnika. W przypadku opryskiwaczy, które po napełnieniu stają się dużym balastem dla ciągnika, konieczność przybliżenia środka ciężkości do traktora jest jeszcze większa. Producenci stosują w tym zakresie dwa ułatwienia. Przykładowo Kuhn wykorzystuje zaczep automatyczny Easy Hitch oraz ramkę zawieszenia. Montuje się ją na podnośniku ciągnika. Następnie cofa się do opryskiwacza i po podniesieniu ramion TUZ ramka jest zatrzaskiwana przez zaczep automatyczny maszyny.

Podobne rozwiązanie dostępne jest także w opryskiwaczach Pilmet Rex czy Bury Perkoz Max. W ich przypadku, podobnie jak m.in. w maszynach Amazone, dostępne są także kółka transportowe, które można wykorzystać do przetaczania opryskiwacza w garażu czy po utwardzonym placu. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie przechowywania maszyny w miejscu, gdzie nie dałoby się wjechać ciągnikiem, ale kółka ułatwiają również sprzężenie z TUZ dzięki możliwości precyzyjnego podepchnięcia opryskiwacza do ciągnika.

NAWET DO 2000 LITRÓW