System Opti Speed firmy New Holland zmienia prędkość obrotową wałów wytrząsacza w zależności od nachylenia stoku i rodzaju zbieranego materiału. W kombajnach z wytrząsaczami straty ziarna na pagórkowatych odcinkach pola są większe, ponieważ przy jeździe w górę albo w dół jest tam zakłócony przepływ materiału. Ponadto istnieje też konieczność dostosowywania częstotliwości wstrząsów do rodzaju młóconego materiału bowiem np. kukurydza ma przy transporcie inne własności niż słoma zboża.

New Holland Opti-Speed zmienia prędkość obrotową wałów wytrząsacza w zależności od nachylenia stoku i rodzaju zbieranego materiału. W czasie jazdy pod górę liczba obrotów jest redukowana natomiast przy jeździe w dół zwiększana. Dzięki temu w obydwu przypadkach grubość warstwy materiału jest taka sama jak przy zbiorze na płaskim terenie co sprawia, że straty ziarna są mniejsze w porównaniu z wytrząsaczami ze stałą ilością obrotów. Ponadto przy zmianie ustawień kombajnu na inny rodzaj ziarna system informacyjny załadowuje odpowiednią dla tego ziarna liczbę obrotów wytrząsacza.

System New Holland Opti-Speed nagrodzono medalem targów Agritechnica 2013. Targi odbędą się w Hanowerze w dniach 10-16 listopada br.

Podobał się artykuł? Podziel się!