Trudno przecenić rolę orki zimowej, ponieważ odpowiednio wykonana ma wpływ na wiele czynników: tworzenie struktury gruzełkowatej gleby, jej spulchnienie, lepsze gromadzenie wody zimą, przykrycie nasion chwastów, przykrycie obornika, resztek pożniwnych czy nawozów mineralnych. Wykonuje się ją na głębokość 25–35 cm. Z uwagi na znaczne opory pracy na głębokości 35 cm częściej jednak orze się nieco płycej ok. 25–30 cm. Nie każdy pług, niestety,  radzi sobie z tym zabiegiem.

Pługów pod dostatkiem
Oferta pługów na rynku jest bardzo duża. Można wybierać spośród maszyn zagonowych i obracalnych, zawieszanych, półzawieszanych i zaczepianych. Są maszyny dwu- i trzyskibowe, przeznaczone dla mniejszych ciągników, jak i bardzo duże wieloskibowe urządzenia, które pracują tylko z najmocniejszymi ciągnikami. Ofertę poszerzają dodatkowo różnego rodzaju odkładnice i przedpłużki. To sprawia, że wybór najlepszego pługa pod kątem orki zimowej nie jest łatwy. Oczywiście nie chodzi o to, aby decydować się na sprzęt tylko i wyłącznie pod kątem orki zimowej. Ważne jest jednak, aby zakupiony pług poradził sobie również z tym zadaniem.

plug_wiecznie_zywy_FOT_B_Kowalski (2).jpg

Autor: B. Kowalski

Opis: Dobrze widoczny krój tarczowy przed ostatnim korpusem.

Sprzęt pracujący na większej głębokości (25–35 cm) wymaga większej mocy ciągnika. Rzecz jasna, zapotrzebowanie na moc nie jest w tym wypadku uzależnione tylko od głębokości orki. Istnieje wiele innych czynników, o których nie można zapominać. Przykładowo, mając ciągnik o mocy 100 KM, można zdecydować się na pięcioskibowy pług zagonowy lub na czteroskibowy obracalny. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie najlepsze. Dlaczego? Zdarza się, że zapotrzebowanie na moc w dwóch pługach czteroskibowych obracalnych, ale produkowanych przez różnych producentów, może być inne (Ibis M Unii – od 90 do 110 KM, Överum Vari Flex DX 4975 H – od 100 do 160 KM). To nie wszystko. Nawet pługi tego samego producenta, mimo iż mają taką samą liczbę korpusów, różnią się wyposażeniem i zastosowanymi rozwiązaniami, co również wpływa na inne zapotrzebowanie mocy (czteroskibowy obracalny Gregoire – Besson R41 potrzebuje 110 KM, natomiast model R47 już 120 KM, mimo że jest też czteroskibowy).
Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie warunki pod względem zapotrzebowania mocy stawia orka zimowa i od czego to zapotrzebowanie jest uzależnione.