Przez trzy dni, aż 17 drużyn z 15 państw zmagało się z konkurencjami przeznaczonymi  dla najzdolniejszych młodych drwali z całej Europy. Mistrzostwa odbyły się w Goraju w Wielkopolsce.

Każda z ekip liczyła po czterech zawodników oraz dwóch opiekunów. Do boju stanęło 17 drużyn z 16 krajów. Polskę, jako gospodarza, reprezentowały aż dwie drużyny - ZSL Tuchola, która zdobyła brązowy medal, oraz ZSL Goraj jako gospodarz imprezy.

Pierwsza część zawodów, z użyciem pilarek spalinowych, przebiegała zgodnie z regulaminem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drwali – ILAC.

Drużyny punktowane były w dwóch kategoriach – praca pilarką oraz bieg leśnika. Liczyły się w nich nie tyle siła, ile umiejętności posługiwania się maszynami, precyzja, profesjonalizm oraz szeroka wiedza z zakresu leśnictwa.
W tym roku bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Austrii, pozostawiając daleko w tyle pozostałe ekipy. Za nią, na drugim miejscu uplasowali się Niemcy, a tuż za nimi drużyna z Polski.

- Gratulujemy drużynie z ZSL w Tucholi, zdobycia wysokiej – 3 pozycji w rankingu. Rywalizacja z najlepszymi drużynami z całej Europy była niezwykle zacięta. Nasi reprezentanci wykazali się dużą wiedzą, sprawnością i precyzją
– powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna – głównego sponsora.

Drużyna z Austrii trzyma dobrą formę już od kilku lat – triumfowali w Mistrzostwach w Umiejętnościach Leśnych w roku 2009 w Niemczech i 2010 w Luksemburgu, zaś w roku 2008 uplasowali się na drugim miejscu podczas zawodów w Norwegii. Pecha natomiast miała drużyna Słowenii – mistrzowie z roku 2008 i  zdobywcy drugiego miejsca z dwóch poprzednich edycji, w tym roku znaleźli się dopiero na piątym miejscu. Druga ekipa reprezentująca Polskę uplasowała się w połowie zestawienia – na dziewiątym miejscu.

Mistrzostwom towarzyszyły także imprezy okolicznościowe – IX Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich, VII Wielkopolski Przegląd Sygnalistów Myśliwskich oraz IX Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni wraz z konkursem wyceny poroży jeleni.

Podobał się artykuł? Podziel się!