Coraz większa liczba maszyn w gospodarstwie sprawia, że wzrasta również czas potrzebny na ich obsługę.Na szczęście rynek oferuje wiele interesujących i całkiem niedrogich narzędzi, dzięki którym czynności te można w znacznym stopniu usprawnić.

Szybki wkręt

Odkręcanie, przykręcanie drobnych śrubek i wkrętów, aby dostać się do mechanizmu, zajmuje często więcej czasu niż jego naprawa i bywa męczące. Prosty sposób na zaoszczędzenie czasu i energii to zamiana zwykłego śrubokrętu na elektryczną wkrętarkę. Urządzenie jest zasilane prądem z wymiennego akumulatora (jeden powinien być w zapasie na zmianę), do którego dołącza się ładowarkę. Warto przy kupnie zwrócić uwagę na pojemność baterii. Dobrze, gdy wynosi ona przynajmniej 1,2 Ah. Dużym atutem elektronarzędzia jest jego dwufunkcyjność, gdyż może ono służyć również jako wiertarka. Dlatego warto wybrać taką wkrętarkę, która będzie miała dwa zakresy obrotów: wolne do śrub i szybkie do wierteł.

Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane. Małej mocy i wątpliwej jakości wkrętarki „bazarowe” można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ceny narzędzi renomowanych marek są kilkukrotnie wyższe. Koszt zakupu wkrętarki Bosh PSR 12–2 to 337 zł. W wyposażeniu są dwie baterie 1,5 Ah i szybka, jednogodzinna ładowarka. Praca urządzenia odbywa się w dwóch zakresach obrotów: 0–390 i 0–1250 na minutę. Siłę dokręcania można ustawiać w 25 zakresach, maksymalny moment wynosi 30 Nm. W miejscach słabo oświetlonych przydaje się wmontowana dioda.

Dobrymi opiniami użytkowników cieszą się narzędzia firm takich jak: Einhell czy Black&Decker. Modele o niezłych parametrach użytkowych można kupić już od 200 zł.

Łatwe śruby

Klucz pneumatyczny jest bardzo popularny, ale głównie w różnego rodzaju warsztatach. Może przydać się jednak również podczas obsługi maszyn w gospodarstwie. Okazuje się użyteczny zwłaszcza tam, gdzie trzeba odkręcić i przykręcić kilkanaście czy kilkadziesiąt śrub, np. przy wymianie noży w sieczkarni. Źródłem zasilania jest sprężone powietrze (np. z kompresora) dostarczane zazwyczaj przewodem z przyłączem o średnicy 1/4 cala. Niewątpliwy atut klucza to możliwość ustawienia siły dokręcenia, wyrażanej w niutonometrach (Nm). Wybór takich urządzeń jest duży, a ich ceny są dużo bardziej przystępne niż jeszcze kilka lat temu. Najtańsze klucze pneumatyczne można kupić już w granicach 100 zł. Za klucz Matrix Profi na jednej z aukcji internetowych trzeba zapłacić 125 zł. Urządzenie może dokręcać śruby z maksymalną siłą 310 Nm i ciśnieniem roboczym 6,3 MPa. W zestawie z kluczem są nasadki w rozmiarach 9–27, przedłużka i naolejacz.