Pług to maszyna wykonana w większości z grubościennych elementów, które poddają się dopiero pod działaniem dużej siły. Odporność ramy pługa na korozję jest wysoka już z racji jej grubości. Prędzej więc mechanicznie uszkodzimy pług w pracy, niż rama zostanie osłabiona na skutek korozji zimowej.

Warto jednak zadbać o zabezpieczenie maszyny na zimę, bo zadbany pług, jak każdy inny sprzęt rolniczy, dłużej cieszy oko użytkownika, nie sprawia problemów przy regulacji i przedstawia wyższą wartość w sytuacji odsprzedaży.

Zakres przedzimowych prac przy pługu możemy podzielić na 4 główne obszary - dbałość o powłokę lakierniczą, konserwację elementów roboczych, konserwację punktów regulacji i zabezpieczenie układów hydraulicznych.

Lakier pługa - kwestia estetyki.

Pług na zimę powinien zostać przede wszystkim solidnie umyty. Ziemia zostawiona na pługu będzie zatrzymywała wilgoć, która w połączeniu z substancjami chemicznymi obecnymi w brudzie może powodować korozję.

Po umyciu i wyschnięciu pługa, warto przy użyciu zaprawki nanieść lakier na miejsca w których został on uszkodzony podczas sezonu roboczego. W sklepach można bez problemu kupić farby dedykowane do produktów różnych marek. W praktyce niewielu użytkowników decyduje się na malowanie ramy, nie dbając aż tak bardzo o wygląd zewnętrzny pługa. Jest to jednak zaniedbanie „do wybaczenia".

Konserwacja odkładnic to już obowiązek

Znacznie ważniejsze jest zabezpieczenie warstwą antykorozyjną elementów roboczych. Odkładnice, lemiesze, przedpłużki i ścinacze na zimę warto pokryć środkiem, który nie będzie spływał na ziemię.

Można do tego użyć np. biodegradowalnego oleju do smarowania prowadnic pił łańcuchowych - ma tę zaletę, że daje się szybko aplikować przy pomocy pędzla i nie skaża środowiska.

Niektórzy rolnicy używają do zabezpieczenia odkładnic zwykłego smaru zmieszanego z olejem napędowym. Taki środek ma dobre właściwości zabezpieczające i nakłada się znaczenie wygodniej niż czysty smar.

Droższym środkiem, ale bez wątpienia bardziej skutecznym, będzie smar grafitowy, rekomendowany przez producentów pługów. Jest on dostępny w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jego cena oscyluje w przedziale 15-20 zł/kg, zależnie od producenta i wielkości opakowania. Smar ten jest wybitnie odporny na spłukiwanie wodą, więc zabezpieczy odkładnice nawet na rok.