Producenci maszyn uprawowych nie szczędzą wysiłków, aby stworzyć jak najlepsze rozwiązania do przygotowania pola przed siewem. Dzięki temu każdy znajdzie agregat przedsiewny dopasowany do warunków panujących na polach jego gospodarstwa. Klucz do najlepszych efektów uprawy tkwi w odpowiedniej konfiguracji podstawowych i dodatkowych e lementów roboczych.

POŁĄCZENIE Z CIĄGNIKIEM

Najczęstszym sposobem połączenia agregatu do uprawy przedsiewnej z ciągnikiem jest zawieszenie go na tylnym TUZ traktora. To rozwiązanie ma oczywiste zalety. Po pierwsze, zapewnia bardzo dobrą zwrotność zestawu ciągnik-agregat, co docenimy szczególnie na mniejszych polach. Po drugie, zawieszane agregaty mają prostszą budowę, przez co posiadają po prostu mniej części podlegających zużyciu. Z kolei trzecia zaleta wynika bezpośrednio z drugiej i są nią niższe koszty zakupu narzędzia i eksploatacji - w porównaniu z maszynami zaczepianymi czy półzawieszanymi. Potwierdzają to przykłady. Za wózek transportowy do 5-metrowego agregatu Mandam Flex 5,0 H, czyniący go maszyną półzawieszaną, trzeba dopłacić 19 500 zł. W przypadku modelu Max z Unii Group za podobne rozwiązanie trzeba wyjąć z portfela blisko 22 000 zł. Dotyczy to wersji zarówno 4,5-, jak i 6-metrowej.

Wady wersji zawieszanych to przede wszystkim duże obciążenie układu zawieszenia ciągnika, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych agregatów, czy o dużej szerokości roboczej. Problem ten może wystąpić nawet w przypadku narzędzi stosunkowo niezbyt szerokich, ale przeznaczonych na ciężkie gleby. Jest to spowodowane masywną budową i stosowaniem ciężkich wałów uprawowych na tyle konstrukcji. Problemy z podnoszeniem bardzo ciężkich maszyn uprawowych mają też aspekt ekonomiczny. Wynika to z przymusu stosowania niekiedy większego ciągnika, niż wynikałoby to jedynie z koniecznej do pracy siły uciągowej, co także może podnosić koszty wykonania uprawy.

Zaletą agregatów półzawieszanych i przyczepianych jest niewielkie obciążenie TUZ ciągnika, dzięki czemu właściwie jedynym kryterium przy doborze traktora do pracy z agregatem jest jego siła uciągu. Wady to wyższa cena zakupu i pogorszona w porównaniu z narzędziami zawieszanymi zwrotność.

Zwykle maszyny do 6 m szerokości roboczej występują w wersjach zarówno zawieszanych, jak i półzawieszanych. Powyżej podanej wartości standardem jest konstrukcja półzawieszana, a czasami nawet przyczepiana.