Spośród darmowych aplikacji na smartfony z systemem Android i Windows Mobile, z pomiędzy małowartościowych i często banalnych rozwiązań można wybrać kilka ciekawych programów, które z pewnością mogą przydać się posiadaczom nowoczesnych maszyn rolniczych. Kilka z takich programów, co ważne - dostępnych w języku polskim, prezentujemy poniżej.

KVERNELAND SEEDING

Ustawienie siewnika z pomocą tej aplikacji może być jeszcze prostsze. Proces wysiewu jest zadaniem, które wymaga dużej dokładności od maszyny i ważne jest, by siewnik był ustawiony w taki sposób, aby poprawnie i w zakładanej dawce przeprowadzić siewy. Nastawy dobierane za pomocą tej aplikacji dotyczą co prawda tylko pneumatycznych siewników Kverneland Accord z aparatem wysiewającym, w którym ustawienie dawki wysiewu odbywa się w sposób mechaniczny, niemniej jednak może to być przydatne narzędzie dla wielu rolników posiadających taki lub podobny sprzęt.

KUHN SPREADSET

Bardzo ciekawa aplikacja służąca do ustawiania rozsiewaczy marki Kuhn i Rauch. Wybierać możemy spośród bardzo szerokiej gamy modeli rozsiewaczy francuskiego producenta, nie tylko tych najnowszych, takich jak np. Axis, ale również spośród starszych konstrukcji, jak chociażby MDS 701. W zależności od tego, czy chcemy wysiewać nawóz, środki ślimakobójcze, czy np. nasiona, wybieramy odpowiednią opcję i wpisujemy żądaną szerokość wysiewu, prędkość roboczą i ilość materiału rozsiewanego na hektar, a aplikacja podpowiada optymalne ustawienie maszyny. Warto dodać, że w bazie nawozów znalazły się także polskie nawozy, takie jak chociażby Polifoska.

KODY BŁĘDÓW HORSCH

Irytujące komunikaty na wyświetlaczu wskazujące błąd maszyny za pomocą sekwencji liter i cyfr można w przypadku maszyn Horsch rozwikłać z pomocą prostej aplikacji. Wystarczy wpisać kod błędu wyświetlający się na terminalu, aby błyskawicznie otrzymać szczegółowy opis usterki. Do większości komunikatów wyświetlają się ponadto konkretne instrukcje działania, z pomocą których można rozwiązać problem. Aplikacja pokazuje również informację, czy w wyniku zdarzenia wystąpiły krytyczne błędy wysiewu lub brak ziarna. Kody błędów Horsch działają ze wszystkimi siewnikami Horsch z systemem E-Manager, czyli z maszynami Maestro, Pronto, Sprinter, Focus, Express, DuoDrill oraz Maistro.

BOOKS TO GO AGCO