Żeby tylko kombajn się nie popsuł – tego życzą sobie podczas żniw właściwie wszyscy rolnicy niezależnie od tego, czy posiadają własne maszyny czy korzystają z usług. Niestety, kombajny zbożowe to maszyny złożone i pracujące w dość specyficznych warunkach – stosunkowo krótko, za to niezwykle intensywnie i to często w wysokiej temperaturze. Nic więc dziwnego, że awarie nie są im obce. Nie można ich niestety wykluczyć całkowicie, ale przez odpowiednie czynności obsługowe wykonane przed sezonem i w trakcie żniw można znacznie ograniczyć wystąpienie niektórych z nich. Warto przy tym zauważyć, że gruntowny przegląd przed sezonem jest konieczny nie tylko w wysłużonych, ponad 20-letnich maszynach, lecz także w tych nowoczesnych, zaledwie kilkuletnich. Ponadto powinien mieć na celu wykonanie tych czynności, które przyczyniają się do niezawodności, ale też takich, które wpływają na jakość omłotu, czystość ziarna czy wielkość strat. Pamiętajmy, że źle przygotowany kombajn generuje straty nie tylko wtedy, gdy się zepsuje, lecz także wtedy, gdy kosi, ale nie domłaca zboża lub je traci w nadmiernej ilości.

Doświadczenie plus instrukcja

W dalszej części artykułu przypomnimy podstawowe czynności obsługowe i regulacyjne, które trzeba przeprowadzić w kombajnie zbożowym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że doświadczenie zdobyte na starszych kombajnach nie zawsze da się przenieść w całości na nowoczesne maszyny. Jeśli zmieniamy kombajn, niezbędnym elementem jego wyposażenia powinna być instrukcja obsługi, z którą obowiązkowo trzeba się zapoznać. Instrukcje do większości modeli można kupić np. na portalach aukcyjnych (50-100 zł), w niektórych przypadkach udaje się je znaleźć na stronach producenta.

Idea budowy kombajnów zbożowych jest na ogół bardzo zbliżona, ale pomiędzy generacjami czy modelami różnych producentów występują często subtelne różnice w ustawieniach i obsłudze. Zdarza się, że doświadczony kombajnista, przesiadając się na inną markę lub model, nie wykorzystuje pełnych możliwości maszyny lub nieświadomie przyczynia się do awarii. Gdy zapoznamy się z instrukcją, lepiej przygotujemy maszynę do sezonu, używając chociażby właściwych materiałów eksploatacyjnych, ale też z pewnością uzyskamy lepszą jakość omłotu (właściwe parametry pracy).