Kukurydzę sieje się najczęściej siewnikami pneumatycznymi. Siewniki mechaniczne są co prawda lżejsze i tańsze oda bardziej złożonych siewników pneumatycznych, ale jakość i wydajność pracy są gorsze.

Siew mechaniczny
Wymagania dotyczące rozmieszczenia nasion mogą spełnić jedynie siewniki precyzyjne (punktowe). Składają się one najczęściej z niezależnych sekcji, zamocowanych w sposób przesuwny za pośrednictwem równoległoboku do wspólnej ramy nośnej. Regulowany rozstaw sekcji umożliwia zmianę szerokości międzyrzędzi. Utrzymywanie nastawionej głębokości zapewnia tylna rolka (lub rolki umieszczone po obu stronach redlicy). W celu dociążenia lub odciążenia sekcji wysiewających stosowane są sprężyny w równoległobokach przegubowych, jak również dociążenia siłownikami hydraulicznymi i obciążnikami. Ogumione koła podporowe podczas pracy służą do napędu zespołów wysiewających. Koła są mocowane między sekcjami wysiewającymi albo przed ramą. Mechaniczny napęd tarczy wysiewającej, uzależniony od przebytej drogi, przekazywany jest z kół podporowych do centralnego wału, a stąd, poprzez skrzynię przekładniową, indywidualnie do każdej sekcji wysiewającej.

Zespoły wysiewające z mechanicznym rozdziałem nasion do siewu stosowane są w nielicznych przypadkach (Meprozet S100, Kleine Maxicorn S) ze względu na zróżnicowany kształt i wymiary nasion. Tarcze łyżeczkowe tych siewników muszą mieć odpowiednią wielkość, dostosowaną do wielkości nasion. Zespół wysiewający (siewnika Meprozet S100) ma podwójne tarcze (nieruchome względem siebie) ustawione ukośnie do poziomu. Tarcza wybierająca nasiona z komory ma łyżeczki umieszczone na końcach ramion. Mieszczą one pojedyncze ziarna, a kształt jest dostosowany do zróżnicowanej wielkości nasion kukurydzy. Producent dostarcza dwa rodzaje tarcz: do nasion dużych i mniejszych. Druga tarcza ma kształt turbinki z łopatkami i jej zadaniem jest wyrzucanie pojedynczych nasion do bruzdy. Obie są oddzielone od siebie przegrodą z otworem w górnej części, przez który nasiona z łopatek przekazywane są do tarczy z przegrodami. Napęd uzyskuje się od koła kopiującego danej sekcji za pośrednictwem przekładni łańcuchowej o zmiennym przełożeniu i zębatej przekładni kątowej o stałym przełożeniu. Zmiany przełożenia dokonuje się poprzez wymianę kół łańcuchowych. Producent zaleca siew tym siewnikiem z prędkością do 6 km/h. Jest to maszyna 4-rzędowa o wydajności około 1 ha/h. Siewnik dodatkowo posiada aplikator do rzędowego wysiewu nawozu (obok śladu redlic wysiewających nasiona). Jest to solidny siewnik dla mniejszych i mniej wymagających plantatorów, a jednocześnie najtańszy.