PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Punkt po punkcie

Autor: dr Piotr Grudnik

Dodano: 30-07-2007 15:54

Tagi:

Dokładny wysiew kukurydzy zapewniają tylko siewniki punktowe. spośród dostępnych maszyn można wybierać między siewnikami mechanicznymi i pneumatycznymi, ale jest to również wybór między gorszą i lepszą jakością wykonanej pracy.Kukurydzę sieje się najczęściej siewnikami pneumatycznymi. Siewniki mechaniczne są co prawda lżejsze i tańsze oda bardziej złożonych siewników pneumatycznych, ale jakość i wydajność pracy są gorsze.

Siew mechaniczny
Wymagania dotyczące rozmieszczenia nasion mogą spełnić jedynie siewniki precyzyjne (punktowe). Składają się one najczęściej z niezależnych sekcji, zamocowanych w sposób przesuwny za pośrednictwem równoległoboku do wspólnej ramy nośnej. Regulowany rozstaw sekcji umożliwia zmianę szerokości międzyrzędzi. Utrzymywanie nastawionej głębokości zapewnia tylna rolka (lub rolki umieszczone po obu stronach redlicy). W celu dociążenia lub odciążenia sekcji wysiewających stosowane są sprężyny w równoległobokach przegubowych, jak również dociążenia siłownikami hydraulicznymi i obciążnikami. Ogumione koła podporowe podczas pracy służą do napędu zespołów wysiewających. Koła są mocowane między sekcjami wysiewającymi albo przed ramą. Mechaniczny napęd tarczy wysiewającej, uzależniony od przebytej drogi, przekazywany jest z kół podporowych do centralnego wału, a stąd, poprzez skrzynię przekładniową, indywidualnie do każdej sekcji wysiewającej.

Zespoły wysiewające z mechanicznym rozdziałem nasion do siewu stosowane są w nielicznych przypadkach (Meprozet S100, Kleine Maxicorn S) ze względu na zróżnicowany kształt i wymiary nasion. Tarcze łyżeczkowe tych siewników muszą mieć odpowiednią wielkość, dostosowaną do wielkości nasion. Zespół wysiewający (siewnika Meprozet S100) ma podwójne tarcze (nieruchome względem siebie) ustawione ukośnie do poziomu. Tarcza wybierająca nasiona z komory ma łyżeczki umieszczone na końcach ramion. Mieszczą one pojedyncze ziarna, a kształt jest dostosowany do zróżnicowanej wielkości nasion kukurydzy. Producent dostarcza dwa rodzaje tarcz: do nasion dużych i mniejszych. Druga tarcza ma kształt turbinki z łopatkami i jej zadaniem jest wyrzucanie pojedynczych nasion do bruzdy. Obie są oddzielone od siebie przegrodą z otworem w górnej części, przez który nasiona z łopatek przekazywane są do tarczy z przegrodami. Napęd uzyskuje się od koła kopiującego danej sekcji za pośrednictwem przekładni łańcuchowej o zmiennym przełożeniu i zębatej przekładni kątowej o stałym przełożeniu. Zmiany przełożenia dokonuje się poprzez wymianę kół łańcuchowych. Producent zaleca siew tym siewnikiem z prędkością do 6 km/h. Jest to maszyna 4-rzędowa o wydajności około 1 ha/h. Siewnik dodatkowo posiada aplikator do rzędowego wysiewu nawozu (obok śladu redlic wysiewających nasiona). Jest to solidny siewnik dla mniejszych i mniej wymagających plantatorów, a jednocześnie najtańszy.

Siew pneumatyczny
Duża różnica między prędkością obwodową tarczy a prędkością liniową w siewnikach punktowych mechanicznych może powodować nierównomierności rozmieszczenia nasion w rzędzie.  Dlatego do siewu nasion kukurydzy powszechnie stosuje się siewniki punktowe z pneumatycznym zespołem wysiewającym. Zespoły pneumatyczne dzielą się na podciśnieniowe i nadciśnieniowe. Za wytwarzanie podciśnienia lub nadciśnienia odpowiedzialna jest dmuchawa, napędzana z WOM lub hydraulicznie. W obu systemach wielkość otworów w tarczy musi być dostosowana do rozmiarów nasion.

W systemie podciśnieniowym obracająca się tarcza dzieli obudowę zespołu wysiewającego na dwie części: w jednej znajduje się materiał siewny, w drugiej jest podciśnienie, które powoduje przysysanie nasion do otworów tarczy. Ruch obrotowy tarczy wynosi je do góry, w strefę pracy zgarniaczy nadmiaru nasion. Pozostaje tylko jedno nasiono przy otworze. Po przejściu w dół, do strefy ciśnienia atmosferycznego, następuje swobodny spadek nasiona w bruzdę. Większość siewników ma zespół wysiewający podciśnieniowy. Firma Rolmasz z Kutna produkuje siewniki: w uprawie klasycznej Omega K i Omega M (do siewu w mulcz). Pierwszy może mieć 4, 6 lub 8 sekcji lub 4 i 6 do siewu w mulcz. W ich wyposażeniu standardowym znajduje się m.in.: podciśnieniowy układ wysiewający, zintegrowany napęd wszystkich sekcji, przekładnia zębatkowa, hydrauliczny przerzutnik znaczników oraz układ szybkiego opróżniania komory wysiewającej. Dobre siewniki w wersji 4- i 6-rzędowej oparte na dwóch umieszczonych przed ramą kołach napędowych produkuje również Sipma z Lublina. Pozwala to na łatwe zmniejszenie rozstawu sekcji z 75 do 37,5 cm. Wysiew nasion jest możliwy z gęstością od 7,5 do 22 cm.

W systemie nadciśnieniowym stożkowe komórki obracającej się tarczy są napełniane pod wpływem siły ciężkości kilkoma nasionami, a następnie, pod wpływem sprężonego powietrza z dyszy, nadmiar nasion zostaje wyrzucony z jednoczesnym pozostawieniem jednego nasiona w komórce. Do nielicznych producentów tego systemu wysiewającego należy firma Kongskilde Polska, produkująca siewnik Demeter Aeromat o liczbie sekcji od 4 do 12. Niektóre wersje mają również przednie koło podporowe zespolone z odgarniaczem brył. Siewniki do siewu bezpośredniego wyposażone są w podwójne kroje tarczowe, które pracują bezpośrednio przed redlicą właściwą i osłaniają ją przed zapchaniem resztkami roślinnymi. Ponadto siewniki są wyposażone w znaczniki boczne, licznik obsianej powierzchni, wentylator z rozprowadzoną do sekcji instalacją pneumatyczną oraz wielostopniową przekładnię do napędu  tarcz w zespołach wysiewających. Nabudowany rzędowy podsiewacz nawozów jest obecnie standardowym wyposażeniem każdego siewnika do kukurydzy. Jego zadaniem jest rzędowy wysiew granulowanych nawozów mineralnych. Nawóz na ogół jest umieszczany na głębokości ok. 5 cm poniżej nasion oraz w odległości 5–10 cm w bok od rzędu.

Siew z nawożeniem
Niektóre siewniki mają aplikator mikrogranulatów, przeznaczony do precyzyjnego wysiewu bardzo małych dawek pestycydów. Siewniki wyposażone w aplikatory granulatów i pestycydów mają własne regulacje. Ustalanie ilości wysiewu nawozu lub pestycydu następuje najczęściej poprzez zmianę prędkości obrotowej aparatów dozujących. Miejsce wnoszenia nawozów można regulować, zmieniając położenie redlicy nawozowej względem wysiewającej nasiona.
W siewnikach punktowych z pneumatycznym systemem wysiewu pogorszenie dokładności rozmieszczenia nasion w rzędzie następuje po przekroczeniu 6 km/h. Dla wyeliminowania tej wady producenci łączą pneumatyczne rozdzielenie nasion i mechaniczne ich układanie w glebie, wykorzystując zasadnicze zalety tych systemów (siewniki typu Monosem PNU, Multicorn i inne). Siewniki punktowe, zwłaszcza pneumatyczne, są maszynami drogimi i dlatego powinny być maksymalnie wykorzystane w gospodarstwie do innych procesów produkcji roślinnej.

Do współpracy z narzędziami do uprawy przedsiewnej gleby oraz z siewnikami punktowymi podczas siewu kukurydzy wymagany jest ciągnik wyposażony w koła bliźniacze.•

Siewniki pneumatyczne, zwane uniwersalnymi, można przystosować do wysiewu nasion różniących się wielkością i kształtem, na przykład: buraków, kukurydzy, fasoli, soi, słonecznika itp. Najważniejszymi parametrami siewu kukurydzy, o których należy pamiętać, jest obsada roślin i głębokość siewu. Szerokość międzyrzędzi na ogół jest dostosowana do maszyn pielęgnacyjnych i zbierających. Zgodnie z ich wymaganiami kukurydza może być siana w rzędach oddalonych od siebie o 67,5 lub 75 cm. W nowoczesnych siewnikach punktowych można zamontować na ramie większą liczbę sekcji i wykonać siew przy szerokościach międzyrzędzi nawet od 37,5 cm. Jednak w takich przypadkach do zbioru powinny być zastosowane maszyny z adapterami bezrzędowymi.


Przed wyjazdem w pole siewnik należy poddać przeglądowi technicznemu, dobrać parametry pracy i sprawdzić funkcjonowanie podzespołów. Przede wszystkim należy sprawdzić:
- smarowanie siewnika zgodnie z tabelą smarowania;
- stan ogumienia, przekładni łańcuchowych, zużycia kół zębatych, redlic;
- szczelność komór i przewodów powietrznych w układzie pneumatycznym siewnika;

Najważniejsza regulacja dotyczy:
- wypoziomowania siewnika poprzez zmianę długości łącznika zawieszenia;
- ustawienia znaczników bocznych przez wysuwanie elementów roboczych;
- ustawienia zgarniaczy nasion przez zmianę położenia napędu tarcz wysiewających;
- ustawienia głębokości siewu, które wykonuje się na podstawie pomiarów ułożenia nasion względem powierzchni gleby. Aby skorygować tę cechę, należy zmienić położenie rolek dociskowych względem redlicy właściwej. Regulację ułatwiają umieszczone na siewnikach punkty odniesienia (skale) – dzięki nim pomiar głębokości można ograniczyć do jednej sekcji.

Pozostałe regulacje, takie jak zmiana intensywności pracy zgarniacza nasion, zwiększanie lub zmniejszanie nacisku sekcji na redlicę właściwą oraz zmiana rozstawu tylnych kół dociskowych służą optymalizacji przykrycia nasion glebą.

Źródło: Farmer 08/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!