Niezwykle ciekawa historia polskiego Ursusa przeplatana była momentami krytycznymi. Do nich zaliczyć należy bowiem okresowy brak części i podzespołów firmowanych własnym logiem. Aktualnie nie ma jednak większych problemów z uzyskaniem oryginalnych podzespołów i części do ciągników Ursus.

Od listopada 2011 roku dystrybucją części do ciągników Ursus na terenie polski zajmuje się firma Rol-Mar z Gostynina. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma sprzedała ponad 548 tysięcy części w 930 sklepach na terenie całej polski. Firma zajmuje się głównie dystrybucją i marketingiem części do różnego typu maszyn. W jej ofercie znajdziemy również produkty powstające w własnych zakładach: Polmo Gniezno oraz Waryński. Wszystkie pozostałe elementy dostarczane z firm zewnętrznych powstają jednak w oparciu o standardy wyznaczone przez firmę Rol-Mar ale przede wszystkim, przez wymagania i dokumentację wydaną przez Ursusa.

Oryginalne części zamienne Ursus można poznać przede wszystkim po trwałym znaku Ursus ulokowanym na każdym produkcie. Poza tym każde (czerwono-białe) opakowanie oznaczone jest specjalnym hologramem i etykietą „Produkt Polski".

Niezależnie od opinii specjalistów, czy własnych przekonań ostatecznym kryterium wyboru producenta części pozostaje cena. Tą postanowiliśmy porównać na podstawie typowego zestawu naprawczego do silnika. W skład zestawu wchodzi: tuleja, tłok, sworzeń, pierścienie tłokowe oraz zabezpieczenia.

Bez wątpienia najtańszymi zestawami naprawczymi może pochwalić się firma GMP. W przypadku ciągników Ursus C 330 taki zestaw możemy mieć już za około 105 zł. Kolejnym, droższym o około 30 zł jest zestaw firmowany marką Steel-Power. Oba zestawy są natomiast typowymi - najtańszymi elementami zamiennymi. Nie dziwi zatem ich mała popularność wśród zakładów zajmujących się przeprowadzaniem kapitalnych remontów silników.

Sporym zainteresowaniem i stosunkowo dobrym uznaniem cieszą się natomiast zestawy powstające w Europie. Ich listę z ceną wynoszącą około 195 zł otwiera Zetor. W niemal identycznej cenie dostępny jest również zestaw znany starszym mechanikom. Mowa o elementach z logiem ZSM Chełmno, który to producent swymi czasy miał prawo oznaczania swoich produktów logiem Ursusa. Aktualnie firma w dalszym ciągu zajmuje się produkcją i dystrybucją części zamiennych do ciągników Ursus, jednak robi to pod własnym logiem.

Przeczytaj pełną wersję artykułu w sierpniowym numerze Farmera (Farmer 8/2014).

Podobał się artykuł? Podziel się!