Spółka TPI zajmująca się dystrybucją sprzętu pomiarowego marek Topcon i Sokkia, w tym Systemów GPS dla rolnictwa precyzyjnego oddała do użytku sieć stacji referencyjnych GPS + GLONASS + Galileo. Sygnał RTK (Real Time Kinematic), który zostanie udostępniony, gwarantuje najwyższy poziom dokładności pracy: 1-2 cm.

Do tej pory sygnał RTK był możliwy do uzyskania na dwa sposoby:

  • z własnej stacji bazowej drogą radiową (UHF). Jednakże ten sposób ma sporo minusów, np. ograniczony zasięg (maks: 25 km od stacji), dodatkowe koszty związane z zakupem takiej stacji;
  • przez sieć 100 stacji ASG-EUPOS (od czerwca 2008r.), która przekazuje poprawki korekcyjne RTK do odbiorników GPS, bez dodatkowych inwestycji w stację bazową i nie ogranicza obszarowo. Działanie ASG EUPOS w większości jest oparte o sygnał satelitów GPS (tylko niektóre, pojedyncze stacje działają w oparciu na sygnał satelitów GPS oraz GLONASS). Sygnał sieci ASG-EUPOS jest bezpłatny i ogólnie dostępny bez ograniczeń.

- Z końcem listopada do dyspozycji klientów TPI zostanie oddana pierwsza prywatna ogólnopolska sieć stacji referencyjnych działających w technice poprawki powierzchniowej. W tej chwili są dosłownie podłączane ostatnie kable - mówi Jolanta Vincel, kierownik produktu rolnictwo precyzyjne TPI.

Projekt realizowany przez TPI i korporację Topcon ma na celu pokrycie stacjami całej Polski - stacji ma być aż 115. Aby korzystać z sygnału RTK odbiorniki muszą mieć dostęp do Internetu przez sieć telefonii komórkowej z sygnałem GPRS. - Nie potrzebujemy tu mocnego sygnału. Wystarczy minimalny zasięg, wysyłane pakiety danych są bardzo małe. Możliwość jednoczesnej pracy w systemach GPS i GLONASS zdecydowanie zwiększa dokładność pracy urządzeń, zwłaszcza w miejscach osłoniętych, na przykład na skraju lasu. Po prostu urządzenie widzi większą liczbę satelit - wyjaśnia Vincel.

Sygnał będzie przeznaczony wyłącznie dla klientów TPI, dostępny za niewielką opłatą. Planowana kwota opłaty ma być raczej symboliczna, nieporównywalnie niższa w porównaniu z opłatami za tego typu usługi w Europie Zachodniej.

W chwili obecnej budowa sieci TPI NET pro dobiega końca i jest w trakcie testowania przez klientów TPI. Firma podaje, że według opinii rolników, posiadających systemy GPS Topcon'a i testujących działanie sieci, praca ciągnika z systemem GPS, odbierającym poprawki z TPI NET pro, jest bardziej stabilna, niezawodna i wysoce precyzyjna. Dzięki sieci TPI NET pro firma TPI będzie oferowała swoim klientom najbardziej jakościowy i precyzyjny sygnał poprawkowy. - Sieć będzie dostępna wyłącznie dla użytkowników sprzętu Topcon i Sokkia, klientów TPI - dodaje Vincel.

Podobał się artykuł? Podziel się!