Każdego roku organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Zielone Agro Show budzi spore zainteresowanie. W tym roku także nie zabraknie zwiedzających, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, jakie maszyny można będzie zobaczyć.

Wszędzie zielono
Na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim zielono będzie nie tylko ze względu na charakter wystawy. Wzmocnieniem zielonego koloru będą na pewno maszyny spod znaku złotego jelenia.
W pokazach polowych John Deere zaprezentuje dwa modele pras zwijających: 582 i 578. Pierwszy model to prasa zmiennokomorowa, w której za formowanie bel odpowiedzialnych jest 6 pasów, wyposażonych w specjalne złącza ułatwiające ich zakładanie i zdejmowanie. Wszystkie pasy mają specjalny bieżnik zwiększający przyczepność do powierzchni beli. Kształt bieżnika umożliwia jego samooczyszczanie z resztek plonu. Nie ma również obawy, że pasy rozciągną się podczas pracy, bowiem wzmocniono je trzema warstwami tkaniny poliestrowej. Aby zmniejszyć ewentualne poślizgi pasa, rolki napędzające pokryto gumową otuliną. Prasa JD 582 wymaga do pracy 75 KM na WOM.

John Deere 578 to prasa stałokomorowa, wyposażona w 17 stalowych walców formujących bele. Interesujące jest to, że prasa ma możliwość regulacji średnicy beli (125 cm, 130 cm, 135 cm). Z kolei gęstość beli regulowana jest za pomocą pokrętła. Podbieracz o szerokości roboczej 2 m jest podnoszony i opuszczany hydraulicznie. Aby masa nie była przerzucana nad podbieraczem, zamontowano nad bębnem podbieracza osłonę. Zanim zielonka znajdzie się w komorze, przechodzi przez zestaw 14 noży z rotorem, obracających się z prędkością obrotową aż 190 obr./min. Prasa John Deere 578 wymaga jednak więcej mocy niż model zmiennokomorowy – 95 KM.
Zielona jest również prasoowijarka Krone Combi Pack 1500 V Multi Cut, którą na wystawie zaprezentuje Agromix z Rojęczyna. Combi Pack firmy Krone to pierwsza na świecie prasa zmiennokomorowa wyposażona w owijarkę. W komorze prasowania formuje bele o średnicy od 1,0 do 1,5 m. Szerokość podbieracza wynosi 1,95 m. Za podbieraczem znajduje się zestaw 17 noży tnących (teoretyczna długość cięcia to 64 mm). W celu przyspieszenia owijania beli zastosowano podwójne ramię owijające, przystosowane do owijania folią o szerokości 500 lub 750 mm. Naprężenie wstępne folii od 50 do 70 proc. jest łatwo regulowane poprzez przesuwanie podwójnego kółka walcowego. Maszyna została zaopatrzona w dwa pojemniki na folię z lewej i prawej strony (łącznie mieszczące 6 rolek).