Co to jest leasing? To ratalna forma finansowania inwestycji (nie tylko motoryzacyjnej) bez angażowania dużych środków własnych. Przez czas trwania umowy leasingowej samochód pozostaje własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca, płacąc raty, wykorzystuje go do swoich celów gospodarczych.  Umowa leasingowa umożliwia wliczanie zarówno płaconych rat, jak i wydatków eksploatacyjnych w koszty uzyskania przychodu. Po jej zakończeniu samochód zostaje wykupiony przez leasingobiorcę.

Rozróżnia się dwie podstawowe formy leasingu: finansowy i operacyjny. Główna różnica między nimi polega na tym, która ze stron (leasingodawca i leasingobiorca) dokonuje amortyzacji przedmiotu umowy (np. samochodu, ciągnika, maszyny). Finansowy – działa niemal identycznie jak kredyt i dlatego w Polsce przy zakupie samochodu najczęściej stosuje się leasing operacyjny. Jego popularność polega na mniejszym zaangażowaniu własnych środków na początku umowy. Kupiony na takich zasadach np. samochód dostawczy jest własnością firmy leasingowej, która dokonuje jego amortyzacji. Użytkujący pojazd wlicza natomiast do kosztów przychodu firmy wszystkie opłaty poniesione z tytułu zawarcia umowy i płacone miesięczne raty wraz z doliczanym przy każdej z nich podatkiem VAT. Do kosztów wlicza się także wszystkie wydatki związane z codzienną eksploatacją auta, takie jak paliwo, serwis, ubezpieczenie. Dzięki temu mniej pieniędzy oddajemy fiskusowi. Po zakończeniu umowy, np. po 3 lub 5 latach, leasingobiorca może wykupić samochód. Najczęściej jest to  proc. ceny netto samochodu.

Decydując się na zakup w formie leasingu, należy jednak rozważnie wybrać firmę. Powinna ona działać na rynku od dłuższego czasu i być wiarygodna. Warto, a nawet trzeba sprawdzić, czy taka firma należy do Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Mniejszy problem jest, gdy decydujemy się na leasing firmowany przez bank importera, jak np. Volkswagen, Fiat, Renault.
Firmy leasingowe współpracują z dealerami samochodowymi. Daje to możliwość wynegocjowania atrakcyjniejszej ceny, uzyskania zniżek ubezpieczeniowych, korzystnej oferty serwisowej, a nawet pomocy w rejestracji samochodu. Importerzy, podobnie jak przy samochodach osobowych, prowadzą stałe akcje promocyjne – jedna się kończy, a zaczyna następna. Przed podpisaniem umowy trzeba więc spokojnie poszukać najbardziej korzystnej oferty.

Zawarcie umowy leasingowej jest dużo prostsze niż uzyskanie kredytu bankowego. Wymagane dokumenty najczęściej każdy przedsiębiorca ma w domu. Potrzebne są zazwyczaj:
- wniosek leasingowy,
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej lub odpis z rejestru sądowego,
- umowa spółki lub statut,
- zaświadczenie o numerze statystycznym REGON oraz NIP,
- dwa dokumenty tożsamości.