Naprawa połamanego lub pękniętego elementu wykonanego z tworzywa sztucznego jest często wielokrotnie tańsza niż zakup nowego elementu. Do wyboru mamy albo klejenie albo spawanie. Przy klejeniu najważniejszą sprawą jest rozpoznanie, z jakiego rodzaju tworzywa jest wykonany dany element. Dopiero wówczas można dobrać odpowiedni klej, który będzie gwarantował właściwe połączenie. Najczęściej stosowane są tworzywa twarde, z materiału ABS oraz bardziej plastyczne wykonane z polipropylenu (PP). Przed przystąpieniem do klejenia należy powierzchnie oczyścić i odtłuścić.

KLEJ METAAKRYLOWY LOXEAL 33-00

Jest to akrylowy, dwuskładnikowy klej strukturalny, niewymagający mieszania i szybkoschnący, stosowany do różnego rodzaju materiałów, w tym twardych tworzyw sztucznych. Klej należy nanosić na jedną stronę złącza, a aktywator (drugi składnik) - na drugą. Nie jest wymagane mieszanie składników, a jedynie dociśnięcie łączonych części z naniesionymi składnikami kleju. Utwardzona spoina wykazuje lekką elastyczność, co podnosi jej wytrzymałość na uderzenia i wstrząsy, a także na naprężenia od rozszerzalności cieplnej klejonych materiałów. Spoina odporna jest też na łuszczenie się, kontakt z benzyną, smarami, wodą i chemikaliami.

KLEJ LOCTITTE 3038

Został on opracowany głównie do sklejania metali lakierowanych zanurzeniowo kataforycznie (KTL), ale może być także stosowany do materiałów o niższej energii powierzchniowej, takich jak tworzywa sztuczne. Produkt pozwala na pracę bez wstępnej obróbki powierzchni. Zawiera drobinki wypełniające o wielkości 0,25 mm do kontroli grubości warstwy kleju, które ponadto redukują odpływ ciekłego materiału po naniesieniu na element konstrukcyjny. Preparat wykazuje się bardzo dobrą odpornością na uderzenia i łączeniem elementów z tworzyw bardziej plastycznych, takich jak PP.

UNIWERSALNY KLEJ VERSACHEM PLASTIV WELDING

Łączy ze sobą większość plastików i tworzyw sztucznych, metali, a także ceramikę, porcelanę, włókno szklane, szkło, drewno i wiele innych materiałów. Zaczyna wiązać już po 4 min, a po 15 min można poruszać klejonymi przedmiotami. Pełną wytrzymałość uzyskuje po godzinie. Po 24 h spoina wytrzymuje 238 atmosfer (246 kg/cm2). Jest wodoodporny. Doskonale wypełnia drobne szczeliny. Nie wiąże plastików wykonanych z polietylenu i polipropylenu.

SPAWANIE TWORZYW

Prawie wszystkie elementy z tworzyw sztucznych da się także połączyć ze sobą na nowo poprzez spawanie. Odbywa się to za pomocą specjalnych spawarek na gorące powietrze z możliwością regulacji temperatury. Urządzenia nie są co prawda drogie, bo ich ceny zaczynają się już od ok. 400 zł, jednak łączenie elementów plastikowych wymaga dużej wprawy i lepiej zlecić taką pracę profesjonalnemu zakładowi, który ma doświadczenie w takich naprawach. Ceny za 1 cm spawu przy prostym i łatwo dostępnym pęknięciu rozpoczynają się od 2 zł. Jeśli pęknięcie jest bardziej skomplikowane i trudniej dostępne, to cena jest oczywiście wyższa, ale i tak taka naprawa będzie zazwyczaj wielokrotnie tańsza niż zakup nowej części.

Podobał się artykuł? Podziel się!