Fiat Strada to nieduży pick--up produkowany od wielu lat w zakładach Fiata w Brazylii. Odnosi tam zresztą spore sukcesy, będąc liderem na rynku lekkich samochodów dostawczych (ponad 25 tys. rocznie rejestrowanych nowych aut). Od siedmiu lat jest także obecny w większości krajów europejskich.
Strada ma dwumiejscową kabinę, zarówno w wersji normalnej, jak i wydłużonej o 30 cm. Do środka prowadzą długie drzwi, dzięki czemu łatwo zajmuje się miejsca we wnętrzu. Kabina jest obszerna, dobrze doświetlona przez duże szyby. Deska rozdzielcza, identyczna jak w modelu Albea, jest czytelna, a obsługiwanie przycisków intuicyjne. Wygodne i ergonomiczne fotele, dobrze wyprofilowane, powinny się sprawdzać nawet przy dłuższych podróżach. W modelu z dłuższą kabiną stworzono przestrzeń ładunkową za fotelami. Można tam przewozić przedmioty lub np. ubranie robocze, nie zajmując siedzenia obok kierowcy. W tej wersji koło zapasowe, znajdujące się za fotelem pasażera, przeniesione zostało na skrzynię ładunkową.


Mocnym punktem Fiata Strady jest obszerna, o regularnych kształtach, skrzynia ładunkowa długości 169,3 cm (139,3 cm w wersjach z wydłużoną kabiną) i szerokości 122 cm (107 cm między nadkolami). Jej pojemność, do wysokości burt, wynosi 1100 dm³ w wersji standard i 800 dm³ w wersji z długą kabiną. Wnętrze skrzyni wyłożono czarnym tworzywem, odpornym na mróz i wysokie temperatury. Na krawędziach burt i u podstawy skrzyni znajdują się zaczepy do mocowania ładunku, umieszczone w taki sposób, aby nie utrudniać załadunku i rozładunku przewożonych towarów. Dostęp do skrzyni ładunkowej jest poprzez tylną klapę otwierającą się pod kątem 90 stopni i umieszczoną na wysokości 60,5 cm od ziemi. Odchylaną burtę, która może wytrzymać ciężar 300 kg, wyłożono tworzywem antypoślizgowym. Ładowność Fiata Strady wynosi 700 kg (z kierowcą), natomiast w wersji wydłużonej – 685 kg. Samochód może holować jednotonową przyczepę z hamulcem.
Fiat Strada na rynku polskim oferowany jest z jednym rodzajem silnika. To jednostka wysokoprężna – 16-zaworowy 1.3 Multijet. Ma on moc 85 KM przy 4000 obr./min., a maksymalny moment obrotowy wynosi 200 Nm osiągany przy 1750 obr./min. Średnie zużycie paliwa to 5,3 l/100 km.