Jesienny pokaz maszyn Unii był szczególny, gdyż po raz pierwszy firma w taki praktyczny sposób przedstawiła nowości dziennikarzom - można je więc było nie tylko oglądać, lecz także popracować nimi. Obecna oferta firmy jest niezwykle bogata i obejmuje niemal wszystkie maszyny potrzebne do uprawy, nawożenia, siewu, ochrony czy transportu. Od niedawna również w jej portfolio znalazły się systemy do magazynowania zboża. Produkcja wszystkich maszyn Grupy Unia odbywa się w 5 fabrykach: w Grudziądzu, Kutnie, Brzegu, Słupsku i Kątach Wrocławskich.

UPRAWI I PRECYZYJNIE ZASIEJE

Niektóre z nowości przygotowanych na sezon 2017 przez firmę Unia rolnicy mogli zobaczyć już podczas wystawy Agro Show 2016 w Bednarach. Najważniejszą z nich, o którą w nadchodzącym sezonie wzbogaci się oferta firmy, jest zestaw uprawowo-siewny Fenix 3000/4. To mniejsza, 4-metrowa wersja Fenixa 3000/6 (6 m szerokości roboczej), który swą premierę miał w 2015 r. Fenix to wysokowydajny agregat, który można wykorzystać do siewu bezpośredniego. Charakterystyczną cechą siewnika jest bardzo duża, mieszcząca 3000 l skrzynia nasienna i pneumatyczny system wysiewu. Za dystrybucję ziarna do redlic odpowiada mechaniczny aparat wysiewający, ale z elektronicznym sterowaniem, co umożliwia zmiany dawki wysiewu niezależnie od prędkości jazdy. Z aparatu wysiewającego ziarno transportowane jest pneumatycznie do jednego rozdzielacza (w starszej, 6-metrowej wersji są dwa), z którego trafia do redlic talerzowych pracujących w rozstawie co 12,5 cm. Podwójne kółka wysiewające w układzie V mają średnicę 350 mm i mogą być dociskane z siłą do 40 kg.

Sekcja uprawowa składa się z agregatu biernego wyposażonego w dwa rzędy talerzy o średnicach 485 mm i zabezpieczonych poprzez amortyzatory gumowe - wszystkie talerze wyposażono w bezobsługowe łożyska, które, jak deklaruje producent, można bardzo szybko wymieniać. Za dogniatanie gleby odpowiada wał oponowy z kołami o średnicy 910 mm. Warto podkreślić, że koła wału oponowego nie pracują w linii prostej - ustawiono je w delikatny łuk. Ma to na celu bardziej równomiernie rozprowadzić glebę - unika się pchania jej, co mogłoby wystąpić na lżejszych glebach. W standardowym wyposażeniu maszyny znajdziemy też przedni wał packera (4 koła gumowe), który zagęszcza glebę między śladami kół ciągnika. Co ważne, jest to wał skrętny i nie wymaga podnoszenia na uwrociach. Po hydraulicznym złożeniu części uprawowej i siewnej do szerokości transportowej 3 m układ jezdny bazuje na 4 kołach wału oponowego.