Przygotowanie gruntu to pierwsza i podstawowa czynność na drodze do wyhodowania dorodnych warzyw, owoców czy założenia pięknego, cieszącego oko trawnika. Spulchnienie gleby ma na celu rozluźnienie jej struktury, czyli utworzenie przestrzeni, które zostaną wypełnione przez powietrze i wodę.

Glebogryzarka jest maszyną przydatną podczas uprawy gleby w ogrodzie i na polu. Jest sprzętem służącym do spulchniania i wyrównywania (po uprzednim przekopaniu) dużych powierzchni gleby. Doskonale odchwaszcza i napowietrza glebę.

Glebogryzarka doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, prac sezonowych, ułatwi też zakładanie trawnika. Do niektórych modeli glebogryzarek dostępnych na rynku można zamontować dodatkowy osprzęt, dzięki czemu mogą one służyć również do innych prac  poza spulchnianiem.

Na co należy zwrócić uwagę, zanim dokonamy wyboru glebogryzarki?

•    Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.

•    Jeśli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.

•    Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe.

•    Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.

 - Wydajna glebogryzarka powinna być wyposażona w potężny i łatwy do uruchomienia silnik, bieg wsteczny zapewniający zwrotność oraz akcesoria, umożliwiające wykonywanie różnych prac – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Podobał się artykuł? Podziel się!