W  każdym gospodarstwie jest miejsce, gdzie składowane są narzędzia. Zazwyczaj ich liczba zwiększa się wraz z rosnącym zaopatrzeniem w sprzęt. Wyposażenie maszyn w komputery, elektroniczne układy sterowania podzespołami – to niektóre z czynników, które sprawiają, że ich naprawą mogą się zająć tylko wyspecjalizowane warsztaty. Nadal jednak w dużej części maszyn nie stosuje się tak zaawansowanych technologii. Sporo jest też sprzętu mającego wiele lat i niewielu decyduje się na serwis u mechanika, bo to kosztuje, a czasami po prostu nie ma fachowca w pobliżu, a czas nagli. Drobne naprawy i konserwację sprzętu może wykonać praktycznie każdy, wystarczą odpowiednie narzędzia.

Wszystko na swoim miejscu

Klucze płaskie, oczkowe, nasadowe, imbusowe, młotki, szczypce, śrubokręty i wszelkiego rodzaju części zamienne trzeba gdzieś umieścić. Odpowiednie przechowywanie i porządek to podstawa dobrej organizacji pracy i zachowania zasad bezpieczeństwa. Dzisiaj na rynku jest duży wybór sprzętu, który pozwala uporządkować warsztat.

Na ścianie

Do przechowywania niewielkich, podstawowych narzędzi przydatne są gabloty ścienne. Najbardziej praktyczne okazują się te z perforowaną powierzchnią. Na takiej ściance można dowolnie dopasować położenie haczyków pod niemal każdy przedmiot. Taką profesjonalną gablotę oferuje m.in. firma Yato. Witryna ma wymiary 95x78x13 cm i podzielona jest na sześć sekcji. Na frontowej stronie znajduje się zasuwana roleta z pomocną przy otwieraniu sprężyną. Dodatkowo dostęp do narzędzi można zabezpieczyć, zamykając roletę na klucz. To dobry sposób na przechowywanie precyzyjnych i droższych narzędzi, gdyż zamknięta gablota w dużym stopniu chroni przed kurzem, a także przed dostępem niepowołanych osób.

Jeżeli nie ma potrzeby zamykania narzędzi, można wybrać samą ściankę. Takie produkty oferuje np. firma Fast Service z Wasilkowa koło Białegostoku. Najprostszym i najtańszym z produktów jest podwójna płyta zawieszana na ścianie, perforowana na całej powierzchni, o wymiarach 83x57x2,5 cm. W ofercie znajduje się też większa płyta (139x86,5x1,5 cm) z trzema półkami na wysokie przedmioty. Można je zawieścić na ścianie lub zamocować na blacie stołu. Inna tablica na narzędzia osadzona jest na dwóch listwach bocznych, na których u dołu można dodatkowo umieścić aż 24 pojemniki na drobne akcesoria. Tablice dostępne są w jednym z trzech kolorów: czerwonym, żółtym lub niebieskim.

W sklepach z narzędziami nie brakuje również prostych i tanich zawieszek na ścianę, które pozwolą na skompletowanie w jednym miejscu zestawu śrubokrętów lub kluczy. Takie produkty firmy Metalkas można kupić już za 5–7 zł.