Na polskim rynku dostępny jest spory wybór wilgotnościomierzy i każdy z rolników może znaleźć urządzenie odpowiadające własnym potrzebom. Możemy wyróżnić dwa zasadnicze typy wilgotnościomierzy. W pierwszym typie urządzeń mierzona jest wilgotność całych ziaren (metoda pojemnościowa), w drugim pomiarom poddawane są ziarna zmielone (metoda rozkruszowa).

Testom może być poddawana szeroka gama zbóż, roślin strączkowych czy oleistych z których każde ma swoje określone wartości pomiarowe.

Wśród firm z których można wybierać urządzenia są między innymi Dramiński, Serafin, Farmcomp, Pomelac czy też Asonik. Aparaturę tych firm przybliżamy w poniżej.

 

Firma Serafin oferuje cztery modele wilgotnościomierzy. Urządzenia SUPERPOINT i FARMPOINT mierzą wilgotność metodą pojemnościową, natomiast FARMPRO i SUPERPRO metodą rozkruszową.

  • FARMPOINT- posiada dostępny zakres pomiaru od 5 do 45% w zależności od rodzaju nasion a dokładność pomiaru +/- 0,5% lub większą. Sugerowana cena to 1200 zł brutto.
  •  SUPERPOINT- mierzy wilgotność w zakresie od 5 do 50% zależnie od rodzaju nasion zaś dokładność pomiaru to +/- 0,5% lub większa. Z uwagi na szybką obsługę producent poleca urządzenie szczególnie do pracy polowej przy kombajnie, koszach przyjęciowych czy magazynach. Cena to 1320 zł brutto.
  • FARMPRO- wilgotność jest mierzona w zakresie od 5 do 50% w zależności od rodzaju nasion a dokładność pomiaru to +/- 0,5% lub większa. Sugerowana cena to 1775 zł brutto.
  • SUPERPRO- zakres pomiaru wynosi od 5 do 50%, dokładność pomiaru wynosi +/- 0,5% lub większa. Sugerowana cena to 1875 zł brutto.
Na wszystkie wyżej wymienione urządzenia producent daje dwuletnią gwarancję.