W dużych gospodarstwach programy komputerowe pomagające w zarządzaniu stają się coraz popularniejsze. To narzędzie, po które powinno sięgnąć znacznie więcej rolników chcących poprawić wynik finansowy swojego gospodarstwa. Cena nie jest już barierą.

Większość osób zajmujących się na co dzień ekonomiką rolnictwa i analizujących sposób zarządzania gospodarstwami rolnymi przez polskich rolników, zgodnie twierdzi, że jednym z najczęstszych problemów jest nieprecyzyjne prowadzenie kalkulacji. Nadal powszechny, zwłaszcza w mniejszych gospodarstwach, jest tradycyjny model zarządzania finansami.

Programy do zarządzania

W niełatwym zadaniu jakim jest podejmowanie decyzji, rolnikom z pomocą przychodzą różne programy pomagające w zarządzaniu gospodarstwem. W artykule opublikowanym w lutowym „Farmerze:” przedstawiliśmy jeden z nich, który ukierunkowany jest na wspomaganie prac w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji roślinnej, ale na rynku są też programy dla gospodarstw z produkcją zwierzęcą oraz łączoną.

Na przykładzie aplikacji Agrinavia przyjrzeliśmy się rozwiązaniom pomocnym w zarządzaniu gospodarstwem o profilu roślinnym. Program pozwala na zarządzanie danymi o polach, uprawach, zabiegach oraz stanie magazynowym. Do dodatkowych funkcji należy możliwość wprowadzania obrysów działek oraz graficznego podglądu na rozkład pól i strukturę zasiewów. Program umożliwia również pracę na urządzeniach mobilnych.

Przydatne funkcje

Dzięki aplikacjom tworzymy bazę naszych pól, strukturę zasiewów oraz prowadzimy ewidencję zabiegów. Ewidencja pól pozwala nam na tworzenie, usuwanie, dzielenie jak i łączenie działek rolnych. Dzięki temu w programie posiadamy działki podzielone tak jak jest to w rzeczywistości.

Możemy mieć również dostęp do „asystent nawożenia”, czyli aplikacja podpowiadająca nam jaki nawóz i w jakiej ilości musimy zastosować uwzględniając zapotrzebowanie uprawy, zasobność gleby oraz resztki pożniwne. Znajdziemy również moduł nawożenia organicznego, przydatny szczególnie gospodarstwom, które oprócz uprawy roślin prowadzą produkcją zwierzęcą.

W opisywanym programie znajdziemy również moduł raportów i wydruków, pozwalający na wygodne eksportowanie informacji. Wszelkie raporty generowane przez program mogą być zapisywane w takich formatach jak: xls, txt, bądź pdf, co ułatwia dalszą obróbkę danych. Co ważne, istnieje również możliwość przenoszenia danych do programów kontrolingowych (SAP, CDNXL).