- Najczęściej wybierane są kompresory ze zbiornikami 100- lub 200-litrowymi. Na nich są zamontowane różne pompy. Silnik 2 KM z pompą 250 l/min. to podstawa na potrzeby większego gospodarstwa. Takie zestawienie wystarczy nam na zasadnicze wykorzystanie, chociażby do napędu klucza udarowego z momentem obrotowym ponad 1000 Nm i zapotrzebowaniem powietrza 130 l/min - mówi Paweł Franczak z firmy RK Niedziałek z Lublina.

Im wydajniejsza pompa i mocniej sprężane powietrze, tym większa jego gęstość i tendencja do nagrzewania. Dlatego wyżej pozycjonowane urządzenia są wyposażone w dodatkową chłodnicę sprężonego powietrza, która zwiększa ich wydajność i trwałość. Czy urządzenie je posiada - poznamy po pompie. Na wyjściu będzie się znajdował dodatkowy element - użebrowany radiator.

W ostatnich latach w ofertach wielu sklepów i sieci handlowych bardzo popularne są niewielkie kompresory bezolejowe. Urządzenia przyciągają kupujących przede wszystkim niską ceną i zwartą, kompaktową budową. Czy warto kupić tego rodzaju sprężarkę? - Wbrew pozorom, w warunkach niewielkiego gospodarstwa takim urządzeniem możemy zrobić całkiem sporo. Wystarczy ono na przykład do zasilenia pistoletu do malowania. Nowoczesne typy pistoletów wymagają ciśnienia 2-3 barów, gdzie stare potrzebowały 6-7 barów. Typowe narzędzia pneumatyczne oferowane przez naszą firmę potrzebują ciśnienia 6,2 bara. Tego typu sprężarki tłoczą powietrze do 10 barów - tłumaczy Franczak. Możemy spokojnie pomalować przyczepę, nałożyć lakier na ciągnik lub inne maszyny. Wiadomo, że takie urządzenie z niewielkim zbiornikiem będzie po prostu musiało częściej się załączać i dobijać powietrze. W porównaniu do kompresorów olejowych, takie urządzenia są zazwyczaj mniej trwałe - dodaje.

- Jeżeli chcemy „mieć spokój" - pewność długotrwałego użytkowania - polecam kompresor z pompą tłokową i napędem pośrednim. Tutaj wszystkie elementy są wymienne. Najbardziej uniwersalną oferowaną przez nas pompą jest ABAC B3800B. W zależności od zastosowanego silnika pompa ta osiąga wydajność nawet do 476l/min. Może być ona zamontowana zarówno na zbiorniku 100-,150-,200-, a nawet 270-litrowym. Większość klientów decyduje się właśnie na tę pompę. Koszt zakupu ze 100-litrowym zbiornikiem to 2547 złotych - tłumaczy specjalista.