Decydując się na zakup maszyny, zawsze są do wyboru produkty rodzime i zagraniczne. Nie oznacza to jednak, że zagraniczni producenci nie mają witryn w naszym języku. Zdarza się jednak, że angielska wersja strony różni się znacznie od polskiej.

Cel poszukiwań

Jest kilka elementów, które na stronach producentów maszyn powinny się bezwzględnie znajdować. Pierwszym, i chyba najważniejszym jest kompletna i aktualna oferta. Strona internetowa powinna zawierać wszystkie informacje o produkowanych maszynach oraz o doskonaleniu starszych modeli. Jednak tabelka z wypunktowanymi nazwami maszyn to zdecydowanie za mało. Szczegółowe dane techniczne są niemal równie ważne. Ograniczanie się do podania mocy silnika (często bez podanej normy), udźwigu podnośnika i prędkości maksymalnej jest niewskazane. Kupując telewizor, zawsze sprawdza się jego parametry pod kątem użyteczności i wymagań, a co dopiero z maszynami, które są 100 czy 200 razy droższe.

W najnowocześniejszych maszynach producenci stosują najnowsze technologie, opracowywane i opatentowane systemy oraz niepowtarzalne rozwiązania. Podawanie jednak samej nazwy takiego systemu, najczęściej w języku angielskim, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ona często nic nie mówi. Choćby kilka zdań wyjaśniających celowość zastosowania danego rozwiązania bądź jego zasadę działania na pewno przysporzy większej liczby czytelników.

Nie można zapominać o zdjęciach, które odgrywają również bardzo ważną rolę. Najlepiej, gdy strona ma cała galerię zdjęć z fotografiami ogólnymi, podczas pracy, jak i poszczególnych elementów charakterystycznych. Jak się okazuje, jest to pięta achillesowa wielu witryn poświęconych maszynom rolniczym.

Ważną rolę odgrywają również częste aktualizacje, najświeższe informacje, ciekawostki oraz dane teleadresowe (są wręcz niezbędne!).

Niestety, nie wszystkie strony mają aż tak pokaźne zasoby. W wielu przypadkach zawsze czegoś brakuje. Ale są też perełki, czyli witryny, na których można spędzić nawet kilkadziesiąt minut, przeglądając dostępne informacje.

Ciągniki

Firm produkujących ciągniki rolnicze jest bardzo dużo. I tak jak maszyny te różnią się jakością, to i strony internetowe producentów również nie są jednakowe.