Konstrukcja brony talerzowej jest dość prosta. Elementami roboczymi są talerze o różnym obwodzie (gładkie lub zębate), zgrupowane w sekcjach na ramie maszyny. W mniejszych talerzówkach dwie sekcje talerzy ułożone są w kształcie litery V, natomiast w większych i cięższych układają się w literę X. Za sekcjami talerzowymi często montowane są wały równające glebę. Talerze w bronach talerzowych mają średnicę od 500 do 900 mm zależnie od wielkości i przeznaczenia maszyny. Na gleby cięższe konieczne jest zastosowanie większych talerzy o zębatym obwodzie.

Często stosuje się również rozwiązanie pośrednie, czyli naprzemienne wyposażenie sekcji w talerze o gładkim i zębatym obwodzie. Zapewnia to wydajną pracę zarówno na glebach ciężkich, jak i lżejszych bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem dwóch kompletów talerzy. Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt przy pracy w trudnych warunkach (ciężkie gleby), ramę brony dociąża się obciążnikami.

X - Y i V - ki
Mówiąc o bronach talerzowych, nie sposób nie wspomnieć o maszynach Unii z Grudziądza, producenta talerzówek CUT i cięższych TWIX-ów. Istnieją trzy serie bron talerzowych CUT: L, XL, XXL. Jak sama nazwa wskazuje różnią się od siebie wielkością. Najmniejsza seria maszyn CUT L jest wyposażona w cztery sekcje talerzy ustawionych właśnie w kształcie litery X.

talerzówka

Autor: B. Kowalski

Opis: Zastosowanie popularnej talerzówki jest często lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie tradycyjnego pługa czy nawet kultywatora

Wszystkie talerze są zębate o średnicy 510 lub 560 mm. Unia ma w swojej ofercie siedem maszyn oznaczonych symbolem CUT L o szerokości roboczej od 2,3 do 3,9 m.
Najmniejsza maszyna ma 20 talerzy i potrzebuje mocy od 60 do 80 KM, natomiast największa ma 36 talerzy przy zapotrzebowaniu na moc od 110 do 140 KM. W modelach XL zastosowano większą ramę i większe talerze (610 lub 660 mm). W opcji można dokupić wał rurowy lub wał Crosskill (zarówno do CUT L, jak i XL). W talerzówce CUT XXL wał rurowy o średnicy 600 mm jest montowany standardowo. W czterech sekcjach zastosowano talerze o średnicy 660 mm. Producent zapewnił możliwość dociążenia ramy urządzenia poprzez zalanie jej wodą (dodatkowe 400 kg). Seria CUT XXL to trzy modele o szerokościach roboczych: 4,5, 5,3 i 6 m. Model 4,5-metrowy wyposażono w 40 zębatych talerzy, 5,3-metrowy w 48, a największy w 56 talerzy.
To były brony ustawione w literę X, natomiast dobrym przykładem brony w kształcie litery V jest dwusekcyjna talerzówka firmy Bomet z Węgrowa. Producent oferuje aż 5 modeli takich maszyn o szerokości roboczej od 1,5 do 2,7 m. Z racji małych wymiarów zapotrzebowanie mocy jest również niewielkie, bo od 18–25 KM przy najmniejszym modelu do 52–60 KM w największym.