Rynek siatek do pras w Polsce jest bardzo duży. W zasadzie znajdziemy na nim siatki o różnej wytrzymałości, długości czy kolorze. Różne są także kształty połączeń pomiędzy osnowami (grubszymi nitkami siatki). Jak wybrać tą najlepszą?

Jak mówią przedstawiciele firm zajmujących się produkcją siatek, kluczowy jest model prasy, z jaką ma współpracować dana siatka.

- Każda z pras ma nieco inaczej rozwiązany układ podawania siatki do komory prasowania. Mimo, że jest on na pozór podobnie skonstruowany, drobne detale mogą decydować o tym, że ta sama siatka, która w jednej maszynie i tym samym materiale równo rozkłada się na beli i ją wiąże, w drugiej prasie będzie sprawiała problem – mówi Wiesław Wasilewski, menadżer sprzedaży z firmy Tama Polska.

Potwierdzają to również usługodawcy, którzy rocznie wykorzystują kilkadziesiąt rolek siatki, głównie przy prasowaniu słomy. Nie oznacza to jednak, że w maszynie konkretnego producenta musimy zastosować siatkę z tym samym logo.

- Jeśli w naszej prasie stosujemy siatkę z której jesteśmy zadowoleni,  to moim zdaniem nie powinniśmy poszukiwać alternatywy – podsumowuje Wasilewski.

Czy zatem powinniśmy głównie kierować się własnym doświadczeniem? Wynika z tego, że tak, jednak warto przy tym pamiętać o tym, że siatki cechują się również kilkoma podstawowymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę na etapie ich zakupu.

Podstawowym jest wytrzymałość na zrywanie określona w kilogramach. Nie ma jednego ujednoliconego systemu oceny wytrzymałości siatek rolniczych i na dobrą sprawę nie wiemy jak dany producent mierzy wytrzymałość swojej siatki. Jednak testy pokazują, że na polskim rynku standardem jest wytrzymałość 250 kg. Jest ona wystarczająca do produkcji bel o średnicy 1,2 m.

Na rynku znajdziemy jednak sporo, zwłaszcza tanich siatek, które cechują się wytrzymałością na poziomie 170-180 kg. Wielu producentów z grupy premium oferuje natomiast 2 rodzaje siatek: standardową i wzmocnioną. W przypadku siatek standardowych minimalna wytrzymałość mieści się w zakresie od 220 do 250 kg. W przypadku siatek premium możemy spotkać również siatki z wytrzymałością powyżej 270 kg.

O wytrzymałości siatki decyduje wyłącznie osnowa siatki (czyli grubsze nitki siatki). Jest ona wykonana z polietylenu, a nie jak w przypadku standardowych sznurków do wiązania bel z polipropylenu, który jest mniej elastyczny.