Dokładne przygotowanie siewnika przed siewem ma szczególne znaczenie przy siewie rzepaku. W takim przypadku, wysiewa się bowiem nasiona w ilości zaledwie od 2-3 kg/ha.

Dodatkowym problemem w tym roku, jest splot niesprzyjających okoliczności – przede wszystkim susza, która w wielu regionach Polski spowodowała opóźnienie terminów agrotechnicznych. Wielu rolników zapewne ma pokusę, aby w związku z małą zawartością wilgoci w glebie, rzepak zasiać głębiej. Niezależnie od warunków panujących na polu, powinniśmy jednak zachować optymalną głębokość wysiewu, która dla nasion rzepaku wynosi 2 cm. Zasianie nasion na głębokości 3 czy 4 cm wcale nie spowoduje wzrostu równomierności czy przyspieszenia terminu wschodu roślin. Wręcz przeciwnie równomierność będzie solidnie zaburzona – część nasion, ze względu na ograniczoną zawartość składników pokarmowych w ziarniaku, skiełkuje, ale nie będzie w stanie przedostać się na powierzchni gleby.

Czy zatem w takich warunkach możemy jakoś pomóc roślinom w szybkim wschodzie? Wydaje się, że tak – przede wszystkim przez solidne zagęszczenie gleby po orce - nie tylko w wierzchniej warstwie, ale również głębiej, np. za pomocą ciężkich wałów pierścieniowych. Poza tym, jeśli do siewu rzepaku wykorzystujemy agregaty uprawowo-siewne, sekcję uprawową w takich warunkach warto puścić nieco głębiej. Pozwoli to bowiem na przykrycie nasion umieszczonych na głębokości około 2 cm, glebą z głębszych warstw, a zatem o nieco większej wilgotności. Oczywiście znajdą się specyficzne przypadki, w których takie działanie jest niemożliwe – np. orka była przeprowadzona zbyt płytko, a zatem istnieje ryzyko wyciągnięcia na powierzchnię gleby resztek pożniwnych, czego wolelibyśmy unikać.

Wracając jednak do tematu przygotowania i ustawiania siewników musimy podkreślić - niezależnie od tego jaki siewnik wykorzystujemy do siewu - kluczowa jest jego kalibracja i wykonanie solidnej próby kręconej. Poza tym, jeśli w tym roku zdecydowaliśmy się na zakup siewnika i "od razu" chcemy go wykorzystać do siewu, warto solidnie przestudiować instrukcję obsługi. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje odnośnie regulacji, nastaw czy smarowania maszyny. Pamiętać należy również, że nastawy opisane w instrukcji należy dostosować do konkretnych warunków i monitorować głębokość i dawkę wysiewu w czasie pracy.