Dotychczas w ofercie firmy obecny był tylko, napędzany od koła ostrogowego, siewnik Drillbox. Jego zastosowanie ograniczało się niestety jedynie do mniejszych kultywatorów uprawowych Synkro, ze względu na ograniczenie szerokości roboczej do 3 metrów.

Napędzany elektrycznie (lub elektrycznie i hydraulicznie w zależności od pojemności zbiornika) siewnik poplonów Tegosem można zamontować na bronach talerzowych i kultywatorach uprawowych w zasadzie o dowolnej szerokości.

Za wysiew nasion odpowiada osiem deflektorów (końcówek wysiewających), które są dobierane do szerokości pracy. W komplecie producent dostarcza dwa wałki wysiewające - jeden do nasion drobnych, a drugi do nasion grubych.

Pojemność zbiornika wynosi dla podstawowej wersji siewnika Tegosem 200 litrów i jest rekomendowana dla maszyn o szerokości do 3 metrów. Maszyna jest wówczas napędzana w pełni elektrycznie.

Powyżej tej szerokości producent proponuje siewnik o pojemności zbiornika 500 litrów. Wtedy napęd jest elektryczny i hydrauliczny (napęd aparatu dozującego odbywa się elektrycznie a dmuchawa jest napędzana za pomocą hydrauliki).

Za kierowania pracą siewników Tegosem odpowiada terminal elektroniczny. Dzięki niemu mamy możliwość wykonania elektronicznego przestawiania ilości wysiewu, dozowania wstępnego czy sterowania na uwrociach. Ponadto pozwala on na wykonanie automatycznej próby kręconej, a także na zliczanie ilości obsianych hektarów.

Ważną zaletą maszyn Tegosem jest także zastosowanie anteny i odbiornika GPS do ustalenia prędkości, z jaką porusza się zestaw uprawowy, co jest konieczne do zachowania prawidłowej normy wysiewu. W przypadku zaniku sygnału, np. pod drzewami czy w zadoleniach terenu, zapisywana jest ostatnia wartość, z jaką poruszał się kultywator czy talerzówka tak, aby móc bezproblemowo kontynuować pracę.

Podobał się artykuł? Podziel się!