Rama siewnika Väderstad Tempo V jest tak skonstruowana, że rozstaw zarówno sekcji wysiewających jak i redlic nawozowych można ustawić praktycznie w każdej, dowolnej konfiguracji, na przykład 9 sekcji co 60 cm, 12x45 cm lub 8x75 cm. Montaż i demontaż pojedynczych sekcji jest łatwy i nie powinien potrwać dłużej niż kilkadziesiąt minut.

– Słowem kluczowym w konstruowaniu maszyny było „różnorodność” – mówi Lars Thylén Väderstad. – Opracowaliśmy precyzyjny siewnik, w którym jednostki wysiewające mogą być łatwo przemieszczane do ustawienia dowolnych odstępów. Rezultatem jest dokładny wysiew i łatwa adaptacja. Tę samą maszynę można wykorzystać do obsiania kilku różnych upraw z innymi rozstawami rzędów – dodaje.

Ponadto w siewniku zastosowano nowy, aluminiowy dozownik nasion, umożliwiający proste opróżnianie aparatu wysiewającego z pozostałości ziarna, a także zbiornik frontowy ze specjalnym okienkiem, przez które można na przykład dosypać niewielką ilość nawozu. Siewnik Tempo V składa się do transportu do szerokości poniżej 3 m.

 

Czytaj więcej w miesięczniku Farmer 10/2015

Już teraz zamów prenumeratę

 

Podobał się artykuł? Podziel się!