PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Siewniki do poplonów - wysiew na trzy sposoby

Autor: Grzegorz Borkowski

Dodano: 06-09-2015 06:25

Tagi:

Po żniwach wielu rolników decyduje się na wysiew poplonów. Można go wykonać na kilka sposobów, ale najlepiej sprawdzą się specjalne siewniki. Przy wyborze napotkamy jednak na odmienne konstrukcje i zróżnicowane ceny.Poplony można wysiewać na kilka sposobów. Oprócz pełnej uprawy da się do tego celu wykorzystywać siewnik zbożowy przystosowany do pracy w systemie bezorkowym albo rozsiewacz nawozów. Najlepiej sprawdzą się jednak specjalne siewniki przeznaczone do wysiewu nasion takich roślin. Niezależnie od szczegółów ich konstrukcji wszystkie wysiewają nasiona rzutowo. Zwykle są też przystosowane do montażu na narzędziach do uprawy ścierniskowej, dzięki czemu koszty wysiewu poplonu (poza amortyzacją siewnika) ograniczają się jedynie do zakupu nasion. Na co wpływa lekka konstrukcja tego typu siewników i brak elementów roboczych pracujących w glebie.

Amazone

W ofercie Amazone dostępny jest siewnik do poplonów i podsiewu traw o nazwie GreenDrill, który może być montowany na narzędziach uprawowych tej firmy o szerokości do 6 m. Za dozowanie nasion odpowiada w nim wałek wysiewający wyposażony w wymienne kółka do różnych rodzajów nasion. Z dozownika nasiona trafiają do rurek, którymi pneumatycznie transportowane są do dyfuzorów – nazywanych przez Amazone talerzami odbojowymi. Te z kolei rozrzucają je przed wał doprawiający glebę.

Zarówno dmuchawa, jak i wałek mogą być napędzane elektrycznie bądź hydraulicznie. Pracę usprawnia sterownik, którym można włączyć dmuchawę i wałek oraz regulować liczbę obrotów tego ostatniego. Bardziej komfortowy komputer pokładowy wspomaga wykonywanie prób kręconych, zlicza powierzchnię i czas pracy oraz pokazuje prędkość jazdy.

Unia group

Krajowy producent maszyn – Unia Group – ma w swojej ofercie dwa rozwiązania do siewu poplonów: mechaniczny model Alfa oraz pneumatyczny Eta.

Alfa może być używana zarówno do siewu nasion, jak i rozsiewania nawozów na szerokość od 2,2 do 4,0 m. Siewnik ten występuje w wersji do montażu na narzędziach uprawowych oraz w konfiguracji do zawieszenia na przednim TUZ-ie ciągnika.

Pneumatyczny siewnik Eta jest przeznaczony do montażu na maszynach uprawowych, które do pozycji transportowej składają się hydraulicznie. Pozwala on wysiewać nasiona na szerokościach do 12 m. Napęd dozownika oraz dmuchawy może być hydrauliczny lub elektryczny w zależności od wielkości zbiornika oraz wielkości maszyny, na której system jest zamontowany. Siewnik może być kontrolowany przez dwa rodzaje komputerów – pierwszy odpowiada za stały wysiew nasion przy określonej prędkości, a drugi, z czujnikiem prędkości, pozwala na równomierne dawkowanie nasion niezależnie od prędkości jazdy.

APV

Austriacka firma APV specjalizuje się w produkcji siewników do poplonów. W jej ofercie można znaleźć 9 modeli takich maszyn. Cztery z nich to siewniki z tarczowym systemem wysiewu, pozostałe to maszyny pneumatyczne. Najmniejszy z modeli tarczowych ma 40-litrowy zbiornik nasion i może być instalowany nawet na quadzie. Największy, ze zbiornikiem o pojemności 200 l, jest wyposażony w elektroniczną wagę oraz dwie tarcze, które według producenta zapewniają bardziej równomierny rozsiew w porównaniu z modelami jednotarczowymi i pozwalają na wysiew materiału na szerokość do 30 m. Wszystkie modele tarczowe mają napęd elektryczny.

Pneumatyczne siewniki APV są oferowane ze zbiornikami o pojemności od 200 do 800 l. Wyposażono je w elektrycznie napędzane, wymienne wałki wysiewające oraz dmuchawę elektryczną lub hydrauliczną. Ta ostatnia pozwala na zastosowanie zamiast standardowych ośmiu, dwukrotnie większej liczby dyfuzorów. Największy model ma dmuchawę napędzaną wyłącznie silnikiem hydraulicznym i może mieć 16 lub 32 przewody rozprowadzające nasiona. Wszystkie wersje wyposażone są w elektroniczne moduły sterujące – można wybierać między podstawową i bardziej komfortową wersją sterowania.

Pӧttinger

W ofercie Pӧttingera możemy znaleźć mechaniczne siewniki do poplonów o szerokości 2,5 i 3 m o nazwie Drillbox. Ich aparaty wysiewające napędzane są od koła gwiaździstego za pośrednictwem łańcucha. Na życzenie w skrzyni nasiennej może być zamontowane mieszadło. Próbę kręconą ułatwia dołączana do siewnika wanna.

Kuhn

Kuhn oferuje dwa modele siewników do poplonów oznaczonych symbolem SH 151 i SH 401. Różnią się one jedynie zbiornikiem. W pierwszym wykonany jest on z polietylenu i ma pojemność 150 l, w drugim stalowy zbiornik mieści 400 l nasion. Napęd zarówno aparatu wysiewającego, jak i dmuchawy jest elektryczny.

Siewniki mają po 8 dysz, za pomocą których nasiona są rozpraszane na powierzchni gleby. Regulacja parametrów pracy odbywa się za pomocą skrzynki sterującej znajdującej się w kabinie ciągnika.

Akpil

Producent z Pilzna oferuje tarczowy siewnik Poplon ze zbiornikiem o pojemności 110 l. Jest on napędzany przed silnik elektryczny i potrzebuje do zasilania prądu o napięciu 12 V. Płynna regulacja szerokości roboczej w zakresie od 2,5 do 15 m jest możliwa dzięki zmianom obrotów tarczy rozsiewającej w zakresie od 300 do 3000 obr./min. Ułatwia to specjalny sterownik, za pomocą którego można zarządzać również otwieraniem otworu dozującego. Szerokość robocza jest ponadto w dużym stopniu uzależniona od rodzaju wysiewanych nasion. Masa siewnika to zaledwie 32 kg.

Podsumowanie

Na polskim rynku dostępne są trzy główne typy siewników do poplonów. Przed wyborem konkretnej marki sami musimy określić, które cechy siewników są dla nas najważniejsze. Najprostszy typ to siewniki talerzowe przypominające zminiaturyzowane rozsiewacze nawozów. Ich główne zalety to: niska cena zaczynająca się od 1,5-2 tys. zł (wszystkie ceny są kwotami brutto), możliwość płynnej zmiany szerokości roboczej i łatwość przeinstalowania pomiędzy różnymi maszynami uprawowymi. Umożliwiają one także pracę solo. Główne wady to stosunkowo duża nierównomierność rozsiewu i wrażliwość na wiatr.

Siewniki mechaniczne prezentują średni poziom cen rozpoczynający się od nieco ponad 6 tys. zł za 3-metrową wersję (Unia Group). Do ich zalet należy stosunkowo prosta budowa połączona z wysoką równomiernością rozmieszczenia nasion i utrzymywaniem stałej dawki wysiewu niezależnie od prędkości jazdy. Do wad tego rozwiązania należą: wyższa masa oraz większe gabaryty w porównaniu z innymi typami omawianych maszyn. Ograniczona jest również ich szerokość robocza ze względu na to, że musi być równa szerokości skrzyni nasiennej. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają siewniki pneumatyczne, które mogą być stosowane razem z szerokimi narzędziami uprawowymi i również cechują się dobrą równomiernością rozsiewu. Są jednak bardziej skomplikowane, a przez to też droższe. Najtańsze maszyny tego typu można kupić za ok. 10 tys. zł (Unia Group). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!