Poplony można wysiewać na kilka sposobów. Oprócz pełnej uprawy da się do tego celu wykorzystywać siewnik zbożowy przystosowany do pracy w systemie bezorkowym albo rozsiewacz nawozów. Najlepiej sprawdzą się jednak specjalne siewniki przeznaczone do wysiewu nasion takich roślin. Niezależnie od szczegółów ich konstrukcji wszystkie wysiewają nasiona rzutowo. Zwykle są też przystosowane do montażu na narzędziach do uprawy ścierniskowej, dzięki czemu koszty wysiewu poplonu (poza amortyzacją siewnika) ograniczają się jedynie do zakupu nasion. Na co wpływa lekka konstrukcja tego typu siewników i brak elementów roboczych pracujących w glebie.

Amazone

W ofercie Amazone dostępny jest siewnik do poplonów i podsiewu traw o nazwie GreenDrill, który może być montowany na narzędziach uprawowych tej firmy o szerokości do 6 m. Za dozowanie nasion odpowiada w nim wałek wysiewający wyposażony w wymienne kółka do różnych rodzajów nasion. Z dozownika nasiona trafiają do rurek, którymi pneumatycznie transportowane są do dyfuzorów – nazywanych przez Amazone talerzami odbojowymi. Te z kolei rozrzucają je przed wał doprawiający glebę.

Zarówno dmuchawa, jak i wałek mogą być napędzane elektrycznie bądź hydraulicznie. Pracę usprawnia sterownik, którym można włączyć dmuchawę i wałek oraz regulować liczbę obrotów tego ostatniego. Bardziej komfortowy komputer pokładowy wspomaga wykonywanie prób kręconych, zlicza powierzchnię i czas pracy oraz pokazuje prędkość jazdy.

Unia group

Krajowy producent maszyn – Unia Group – ma w swojej ofercie dwa rozwiązania do siewu poplonów: mechaniczny model Alfa oraz pneumatyczny Eta.

Alfa może być używana zarówno do siewu nasion, jak i rozsiewania nawozów na szerokość od 2,2 do 4,0 m. Siewnik ten występuje w wersji do montażu na narzędziach uprawowych oraz w konfiguracji do zawieszenia na przednim TUZ-ie ciągnika.

Pneumatyczny siewnik Eta jest przeznaczony do montażu na maszynach uprawowych, które do pozycji transportowej składają się hydraulicznie. Pozwala on wysiewać nasiona na szerokościach do 12 m. Napęd dozownika oraz dmuchawy może być hydrauliczny lub elektryczny w zależności od wielkości zbiornika oraz wielkości maszyny, na której system jest zamontowany. Siewnik może być kontrolowany przez dwa rodzaje komputerów – pierwszy odpowiada za stały wysiew nasion przy określonej prędkości, a drugi, z czujnikiem prędkości, pozwala na równomierne dawkowanie nasion niezależnie od prędkości jazdy.

APV