Na targach Polagra Premiery 2016 na stoisku firmy Korbanek, będącej głównym dystrybutorem marki Sky na rynek polski, mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej siewnikom Maxidrill oraz Easydrill, którymi można prowadzić siew zarówno w technologii uproszczonej jak i po orce.

Maxidrill to seria siewników w skład której wchodzą maszyny o szerokości roboczej 3 m na sztywnej ramie oraz w szerokościach 4, 6 i 9 m na ramie składanej. Pojemności zbiornika na ziarno wynoszą od 2900 l (3000 l ze skrzynią dzieloną do wysiewu nawozu) dla 3 m szerokości do 4000 l (4100 ze skrzynią dzieloną) dla szerokości roboczych 6 i 9 m.

Pierwszym elementem odpowiadającym za przygotowanie gleby są talerze uprawowe (opcjonalnie przed nimi można zamontować wał oponowy), kolejnym elementem jest wał oponowy konsolidujący uprawioną ziemię i na końcu znajduje się sekcje wysiewające (możliwość docisku do 120 kg na sekcję).

Sekcje te umieszczone są na dwu-belkowej ramie co zapewnia większy prześwit między nimi i ma według producenta wpływać na lepszą pracę w wilgotnych warunkach i ograniczać do minimum czynności konserwacyjne. W rozwiązaniu tym jeden karbowany talerz otwiera bruzdę, skrobak oczyszcza linię siewu a przestawialna rolka ugniatająca zamyka bruzdę.

Ciekawym rozwiązaniem, dostępnym dla modeli składanych posiadających wózek jezdny (wersja o szerokości 3 m do transportu używa wału oponowego) jest możliwość odczepienia sekcji siewnej i wymiany jej np na siewnik punktowy do siewu kukurydzy lub innych roślin. Zbiornik główny służy wówczas jako zasobnik na nawóz.

Drugim siewnikiem prezentowanym na targach był model Easydrill, który w odróżnieniu od Maxidrill nie posiada sekcji uprawowej. Jest dedykowany zwłaszcza do siewu bezpośredniego. A to dzięki specjalnej konstrukcji elementów wysiewających.

- Układ sekcji wysiewającej jest taki sam jak w siewniku do buraków ale został on odpowiednio powiększony i przystosowany do pracy zarówno w systemie siewu bezpośredniego jak i orkowego czy uproszczonego- mówi Jarosław Fryza z firmy Korbanek.

Głębokość wysiewu jest kontrolowana przez przednie koło oraz przez koło tylne co wg producenta ma powodować, że umieszczenie ziarna w glebie jest bardzo równomierne. Ponadto dzięki prawie prostym talerzom nacinającym ziemię (ustawione pod kątem 3,5 stopni) siewnik Easydrill nie przesuwa gleby między liniami wysiewu. Celem takiego zabiegu jest zmaksymalizowanie kiełkowania uprawy na niekorzyść chwastów.