PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Spadki na rynku nowych przyczep w lipcu

Spadki na rynku nowych przyczep w lipcu W lipcu na 3 miejsce w liczbie sprzedanych przyczep awansował Wielton, który wyparł producenta z Mirosławca, fot. K. Karkowski

W lipcu przyszedł czas na spadki na rynku nowych przyczep rolniczych. Z placów dilerskich wyjechało ich "zaledwie" 766, czyli aż o 46 proc. mniej niż przed miesiącem.Lipiec przyniósł gwałtowny spadek sprzedaży nowych przyczep rolniczych w Polsce. Zarejestrowano 766 takich pojazdów, czyli aż o 46 proc. mniej niż przed miesiącem. i 29 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Oznacza to przerwanie trwającej od początku roku hossy – liczba rejestracji w tym roku z miesiąca na miesiąc była coraz większa, a w czerwcu osiągnęła rekordowy poziom 1421 sztuk. Łącznie w pierwszej połowie 2015 r. osiągnięto imponujący wynik – 4081 rejestracji.

Jest on o 45 proc. wyższy aniżeli ten osiągnięty w pierwszej połowie 2014 r. Gdyby lipiec był nieco bardziej udany już dziś moglibyśmy mówić o rekordowym 2015 r. - przyniósł on jednak gwałtowne załamanie na rynku i duży spadek sprzedaży.

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Rynek nie jest próżnią i prędzej czy później musiał się nasycić. Rolnicy doposażyli swoje gospodarstwa w okresie przedżniwnym, korzystając częściowo z własnych środków, a częściowo z opłat obszarowych i resztek zaległego PROW. W kolejnych miesiącach rynek powinien już wygasać – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Podobnie jak miesiąc wcześniej liderem rynku został Pronar (299 rejestracji), za którym znalazł się Metal-Fach (117 przyczep). Istotną zmianę odnotowano natomiast na 3 miejscu sprzedaży, gdzie Wielton (78 sprzedanych przyczep) wyparł firmę Metaltech.

W kwestii ładowności jak zwykle nic nie ulega zmianie. Tradycyjnie najpopularniejszym segmentem są przyczepy o ładowności 10-12 t, 13-17 t oraz 6-7 t, które odpowiednio rejestrowano: 275, 137 i 123 razy.

Wielkopolska wciąż zajmuje pierwsze miejsce w rankingu rejestracji przyczep rolniczych. W omawianym miesiącu zarejestrowano tam 149 przyczep, czyli o 255 mniej niż w czerwcu tego roku i 25 proc. mniej niż przed rokiem. Zaraz za liderem w notowaniach plasuje się woj. lubelskie, w którym w lipcu zarejestrowano 84 przyczepy rolnicze. To niestety o 32 proc. mniej niż w ubiegłym roku i o połowę mniej w porównaniu z czerwcem. Podium ponownie zamyka woj. mazowieckie z 74 sprzedanymi przyczepami rolniczymi. Tu także odnotowano spadek miesięczny (w poprzednim miesiącu zarejestrowano 63 sztuk więcej) i roczny (spadek o 28 proc.). 

 

Sprzedaż nowych przyczep rolniczych w lipcu 2015 from Grupa PTWP S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • smoku 2015-08-24 15:07:35
    proste w ceny nowych maszyn są wliczone łunijne dotacje np młody rolnik
  • marek kujawy 2015-08-24 14:18:54
    kawałek ramy trochę cieniutkiej blaszki na boki i koła ze starymi oponami i te żłodzieję chcą za to 60000 zł ludzie opamiętajcie się. to nawet 30 tys nie jest warte!!!!!!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!