Jak się okazało, była to specjalna jubileuszowa wersja kosiarki MC460, nawiązująca do pierwowzoru. Mimo upływu lat i zbierania doświadczenia, w kwestii zarówno koszenia jak i mulczowania specjaliści z firmy Spearhead wciąż stawiają na własne sprawdzone rozwiązania, czego dowodem są właśnie modele serii MultiCut oraz mulczerów Stubble Master.

 O korzyściach wynikających z mulczowania, pisaliśmy w artykule związanym z walką z omacnicą w uprawach kukurydzy.

Kosiarki MultiCut

Kosiarki tej serii, do których należy wspomniana zielono-biała MC460, cechują się wysoką precyzją wykonania oraz dobrymi materiałami użytymi do budowy. Wszystkie maszyny Spearhead Machinery są produkowane w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Worcestershire, niedaleko miejsca urodzenia Williama Szekspira.

W ofercie serii MultiCut znajdziemy maszyny przeznaczone do współpracy z ciągnikami o mocach od 40 do 150 KM, co przekłada się na szerokości cięcia: od 1,6 do 8,2 m. Po złożeniu, szerokość kosiarek MC nie przekracza 2,8 metra (3,0 w przypadku MC300, która jest nieskładana).

Najmniejszy model MC160 oferuje wspomnianą 1,6 metrową szerokość cięcia (pojedynczy wirnik z trzema nożami) i wymaga ciągnika o mocy 40 KM (przekładnia wytrzyma obciążenie 95 KM). Masa gotowej do pracy kosiarki wynosi 520 kg.

Od modelu MC430, zaczynają się wersje składane (430 i 460 – min. 70KM, 620 – min. 90 KM, 820 min. 150 KM). W przypadku tej ostatniej w standardzie otrzymamy oś tandemową wahliwą, w pozostałych oś wahliwa dostępna jest w wyposażeniu dodatkowym.

W Polsce, importerem maszyn Spearhead jest firma Charter Agro-Masz z Garzyna. Ceny kosiarek serii MC, zaczynają się od około 20 tys. zł (netto za model MC160).

Mulczery nożowe Stubble Master

Mulczery nożowe Stubble Master, to maszyny zaprojektowane z myślą o pracy w ciężkich warunkach i na nierównym pagurkowatym terenie, tak charakterystycznym dla brytyjskiego krajobrazu.

Jednymi z elementów, które jak twierdzą przedstawiciele producenta sprawiają, że mulczery Spearhead są tak wydajne i niezawodne, a przy tym nie wymagają zbyt dużo mocy, są zespoły noży, które tną na dwóch wysokościach i w dwóch płaszczyznach (dolny nóż jest nachylony). To sprawia, że działają na nie mniejsze siły oporu a zatem, wirniki mogą obracać się szybciej co korzystnie wpływa na jakość i szybkość koszenia.